PARTNER PORTALU
  • BGK

Polsko-czeskie konsorcjum zbuduje park biotechnologiczny

  • PAP    12 lutego 2014 - 18:52
Polsko-czeskie konsorcjum zbuduje park biotechnologiczny

Za ponad 33,6 mln zł polsko-czeskie konsorcjum Block zaprojektuje i wybuduje nowy obiekt w ramach rozszerzenia BioNanoParku w Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym. Powstanie m.in. kulista bryła laboratorium symulacji molekularnych i specjalistyczny obiekt dla sześciu innych laboratoriów.
Nowy budynek w Technoparku pomieści siedem wysokospecjalistycznych laboratoriów w tym, Laboratorium Badań Strukturalnych Nanomateriału i Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej" - czytamy w komunikacie.

W przetargu nieograniczonym w systemie „Zaprojektuj i zbuduj" wystartowały dwie firmy. O wyborze zdecydowała cena, która była głównym kryterium wyboru.

Polsko-czeskie konsorcjum za ponad 33,6 mln zł zaprojektuje obiekt, wybuduje go oraz wyposaży w meble biurowe i laboratoryjne.Budowa obiektu pochłonie ok. 1/3 kosztów całej inwestycji, której wartość ma wynieść w sumie ok. 90 mln zł brutto. Pozostała kwota przeznaczona zostanie na zakup specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego. Budowa ma ruszyć najpóźniej w czerwcu tego roku, a zakończyć się w czerwcu 2015 roku - powiedział PAP prezes Technoparku Andrzej Styczeń.

Nowy budynek o powierzchni ponad 4000 m2 wraz z infrastrukturą jest elementem finansowanego w głównej mierze z unijnych środków projektu BioNanoPark, w ramach którego powstało w Technoparku nowoczesne centrum badawczo-wdrożeniowe.

Wkład własny przy finansowaniu nowego zadania (BioNanoPark+) w ramach projektu BioNanoPark zapewniło dwóch największych udziałowców Technoparku: Województwo Łódzkie i Miasto Łódź.

Block Sp. z o.o. działa na polskim rynku jako przedstawiciel czeskiej firmy Block a.s., będącej generalnym wykonawcą robót budowlanych związanych z realizacją obiektów dla medycyny, farmacji i centrów badawczych, a także producentem specjalistycznych rozwiązań dla tych branż.

Nowy budynek o pow. ponad 4 tys. m kw. pomieści siedem wysokospecjalistycznych laboratoriów w tym m.in. Laboratorium Badań Strukturalnych Nanomateriału i Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej. Nie wiadomo jak będzie wyglądać ostatecznie, bo jego szczegółowy projekt dopiero powstanie.

Nowe centrum badawczo-wdrożeniowe - BioNanoPark+ - będzie rozszerzeniem otwartego w październiku 2012 r. BioNanoParku. Jego budowa jest możliwa dzięki środkom z UE. BioNanoPark+ częściowo bazuje na projekcie Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii przygotowanym przez Politechnikę Łódzką oraz dwóch dodatkowych laboratoriów zaproponowanych przez Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny.

Obecnie działający już BioNanoPark to jeden z najnowocześniejszych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.