PARTNER PORTALU
  • BGK

Południowa obwodnica Olsztyna pewna. Kiedy północna?

  • bad    13 września 2015 - 10:49
Południowa obwodnica Olsztyna pewna. Kiedy północna?
Olsztyn chce budowy także północnej obwodnicy miasta. Fot. GDDKiA

Powraca temat budowy północnej obwodnicy Olsztyna, którą początkowo planowano od strony gminy Dywity. Decyzja środowiskowa dla tego rozwiązania jednak przepadła, a temat pozostaje otwarty.
Prezydent Olsztyna spotkał się z władzami okolicznych gmin, by zawrzeć porozumie, które da zielone światło dla nowego projektu północnej obwodnicy. Olsztyn ma już zapewnione finansowanie na budowę południowej obwodnicy Olsztyna, co potwierdził w tym tygodniu rząd przyjmując program budowy dróg krajowych z perspektywą do 2023 roku.

Naturalną koleją rzeczy są więc przygotowania do kontynuacji projektu, a więc zaplanowania północnej obwodnicy Olsztyna. Przebieg tej trasy to wciąż jednak zagadka. Początkowo obwodnica północna miała przechodzić od wschodu - przez Dywity, jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję środowiskową, której wydanie w procedurze administracyjnej jest niezbędne przed ostateczną tzw. decyzją lokalizacyjną. Przygotowane przez drogowców z GDDKiA opracowania zostały więc sądownie unieważnione.

Różne warianty północnej obwodnicy Olsztyna

Pod koniec 2013 roku – prezydent Olsztyna rozważał przebieg tego odcinka obwodnicy od zachodu - przez gminę Jonkowo. Miałaby ona łączyć się z drogą prowadzącą do przejścia granicznego w Bezledach. W tej sprawie wciąż jednak niewiele wiadomo, dlatego prezydent Olsztyna zorganizował spotkanie w tej sprawie, na które zaprosił członków Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna.

- Żeby dalej nie tracić czasu zaprosiłem starostę olsztyńskiego, burmistrza Barczewa i wójtów okolicznych gmin na spotkanie, którego efektem powinno być zawarcie porozumienia i zapalenie zielonego światła dla nowego projektu północnej obwodnicy – informuje na swoim blogu prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Podczas spotkania ustalono między innymi, że należy przeanalizować plan budowy obwodnicy północnej miasta zarówno od wschodniej jak i zachodniej strony Olsztyna.

- Potencjalnie dalszy ciąg obwodnicy można „dowiązać” zarówno do przyszłego węzła komunikacyjnego w Wójtowie, jak i do węzła w Kudypach. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Z jednej strony spodziewać się można konfliktów natury społecznej, z drugiej – teren jest trudny środowiskowo, także z powodu konieczności przekroczenia Łyny. Na szczęście Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przychylnie patrzy na nasze poszukiwanie alternatywy, dopuszczając jedno i drugie rozwiązanie – dodaje Grzymowicz.

Jak zapowiada prezydent Olsztyna po przeanalizowaniu rozwiązań dojdzie do podpisania porozumienia między gminami, a to będzie już krok do zaprojektowania przebiegu obwodnicy.

- To będzie „nowy początek” północnej obwodnicy i początek nowej drogi do – mam taką nadzieję – tym razem skutecznej realizacji tej inwestycji – komentuje prezydent Olsztyna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Ela, 2015-09-15 18:51:22

    To piękne jak wspólny dialog może pokazać wspólne działania a co za tym idzie dobro Nas wszystkich.Życzyć tylko dalszych sukcesów i wspólpracy