PARTNER PORTALU
  • BGK

Południowa obwodnica Olsztyna za ok 1 mld zł

  • PAP    7 czerwca 2013 - 12:27
Południowa obwodnica Olsztyna za ok 1 mld zł

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował w piątek, że wojewoda warmińsko-mazurski wydał zgodę na budowę południowej obwodnicy Olsztyna. Tym samym inwestycja ta jest przygotowana pod względem formalnym, ale nie ma na nią pieniędzy.
Grzymowicz poinformował na konferencji prasowej, że w piątek rano otrzymał od wojewody warmińsko-mazurskiego zgodę na realizację inwestycji drogowej, jaką ma być południowa obwodnica Olsztyna biegnąca w ciągu drogi krajowej nr 16 od miejscowości Kudypy (na zachód od Olsztyna) do Wójtowa (na wschód od Olsztyna).

Tym samym, jak podkreślił Grzymowicz, inwestycja ta jest gotowa od strony formalno-prawnej i technicznej, jednak nie ma pieniędzy na budowę tej drogi.

Czytaj też: Wojewoda nie będzie zwlekał z pozwoleniem na obwodnicę Olsztyna

Olsztyn jest jedynym miastem wojewódzkim, które nie ma obwodnicy. Minister transportu Sławomir Nowak podczas środowej konferencji prasowej w Napierkach k. Nidzicy mówił, że jest jego ambicją, by droga ta została wybudowana i prosił o czas potrzebny, jak mówił, do zapewnienia źródeł finansowania tej budowy.

W piątek prezydent Olsztyna powiedział, że ma nadzieję, że Nowak spełni obietnicę. W poprzednich miesiącach walcząc o pieniądze na ten cel Grzymowicz m.in. bezskutecznie próbował zamknąć miejskie ulice dla ruchu tirów (jego zakaz uchylił wojewoda), brał też udział w blokadzie "16" na wjeździe do Olsztyna.

Koszt budowy południowej obwodnicy Olsztyna szacowany jest na miliard złotych.

Plany budowy obwodnicy Olsztyna powstały w 1999 roku. Od tamtej pory budowa ta kilkakrotnie była skreślana z listy finansowanych centralnie inwestycji drogowych.

Południowa obwodnica Olsztyna ma biec od drogi nr 16 we wsi Tomaszkowo do drogi nr 53 za wsią Szczęsne i w okolicach wsi Wójtowo znów łączyć się z krajową 16. Długość obwodnicy planowana jest na 29 km; droga ta ma biec zupełnie nowym szlakiem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.