PARTNER PORTALU
  • BGK

Półwysep Lalka nad jeziorem Łańskim wreszcie sprzedany

  • PAP    20 stycznia 2014 - 16:35
Półwysep Lalka nad jeziorem Łańskim wreszcie sprzedany

Olsztyńskie starostwo sprzedało w poniedziałek za ponad 6,4 mln zł półwysep Lalka z dawnym rządowym ośrodkiem wypoczynkowym "Kormoran" nad jeziorem Łańskim. Pieniądze ze sprzedaży powiat przeznaczy na poprawę bezpieczeństwa i wkład własny do inwestycji unijnych.
Jak poinformował Jacek Niedźwiecki ze starostwa powiatowego w Olsztynie, w poniedziałkowym przetargu wziął udział jeden oferent, który wpłacił w terminie wymagane wadium. Nieruchomość była wystawiona za 6,4 mln zł, a została sprzedana o 64 tys. zł drożej.

W ciągu miesiąca zostanie podpisany akt notarialny. "Nabywcą jest osoba fizyczna z woj. mazowieckiego, która na razie nie ujawniła swoich dalszych planów wobec półwyspu" - powiedział Niedźwiecki.

Czytaj też:  Na półwysep Lalka nadal chętnych brak

Powiatowy samorząd próbował sprzedać Lalkę czterokrotnie od grudnia 2012 roku. W pierwszym przetargu cena wywoławcza wyniosła 9,7 mln zł, potem była ona stopniowo obniżana.

Zdaniem starosty Mirosława Pampucha osiągnięta ostatecznie cena jest zadowalająca, gdy weźmie się pod uwagę trudną sytuację na rynku nieruchomości. Część pieniędzy za półwysep będzie przeznaczona na doposażenie policji i straży pożarnej. Pozostałe posłużą jako tzw. wkład własny powiatu w przyszłych inwestycjach unijnych.

Olsztyński samorząd powiatowy przejął nieruchomość o powierzchni 15,8 ha w połowie 2012 roku. Wcześniej półwysep z ośrodkiem wypoczynkowym Kormoran pozostawał w zarządzie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Na półwyspie Lalka znajduje się nieczynny ośrodek wypoczynkowy z budynkiem hotelowym i dwoma domkami jednorodzinnymi, stajnią, wozownią i zabudowaniami gospodarczymi. Ośrodek był częścią słynnego w PRL-u "imperium łańskiego". Bywali tam Bolesław Bierut, Nikita Chruszczow, Leonid Breżniew i inni dygnitarze, którzy polowali w łańskich lasach.

Olsztyńskie starostwo sprzedało wcześniej dwa inne dawne ośrodki rządowe - "Cyrankę" za 5 mln zł oraz "Kormorana" w Mierkach za 12,2 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.