PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomagali pod Szczekocinami, w podziękowaniu naprawią im drogę

  • PAP    16 kwietnia 2012 - 15:59
Pomagali pod Szczekocinami, w podziękowaniu naprawią im drogę

500 tys. zł przeznaczy zarząd woj. śląskiego na modernizację odcinka drogi gminnej łączącej Chałupki ze Szczekocinami. Na taką formę podziękowania za udział mieszkańców w akcji ratowniczej po katastrofie kolejowej zgodzili się w poniedziałek radni regionu.
W uzasadnieniu przegłosowanej jednogłośnie uchwały napisano m.in., że konieczne jest przeprowadzenie remontu na ok. 1,5-kilometrowym odcinku drogi, której stan oceniono na "mocno poniżej standardów, jakie powinny obowiązywać na drogach tej kategorii". Radni wskazali też, że sama droga jest wąska i mało bezpieczna.

"Podczas tragicznej w skutkach katastrofy kolejowej, jaka miała miejsce na początku marca tego roku w okolicy Chałupek, przedmiotowa droga była wykorzystywana w akcji ratunkowej osób poszkodowanych w tej katastrofie. Mimo złego stanu technicznego droga ta umożliwiła przeprowadzenie sprawnej i na miarę możliwości szybkiej akcji niesienia pomocy poszkodowanym, jednak użycie ciężkiego sprzętu podczas akcji ratunkowej doprowadziło do jeszcze dotkliwszej jej degradacji" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Radni uznali, że w tej sytuacji zasadne jest udzielenie pomocy gminie Szczekociny na remont drogi tak, "aby mieszkańcy, którzy jako pierwsi ruszyli na pomoc poszkodowanym w katastrofie mogli korzystać z wyremontowanej i bezpiecznej drogi".

Przeprowadzenie "kompleksowej modernizacji" odcinka drogi z Chałupek do Szczekocin marszałek regionu Adam Matusiewicz (oceń działania marszałka) zapowiedział już 12 marca - przed poprzednią sesją Sejmiku Woj. Śląskiego. "Nie wyobrażam sobie, żeby za kilka miesięcy ta droga nie była asfaltowa" - mówił wówczas Matusiewicz, który wcześniej odwiedził sołectwo Chałupki. Deklarował, że na finansowe wsparcie gminy Szczekociny już wtedy zgodzili się szefowie wszystkich klubów Sejmiku, zapowiadał też głosowanie nad sprawą w kwietniu.

Sołtys Chałupek Anna Kwiecień, która na marcowej sesji odebrała list gratulacyjny za zaangażowanie w pomoc na rzecz poszkodowanych w katastrofie kolejowej, cieszyła się z propozycji marszałka. "20 lat toczy się bój o tę drogę" - mówiła dziennikarzom.

Kwiecień deklarowała, że mieszkańcy Chałupek długo nie zapomną daty 3 marca 2012 r. "To była niesamowita mobilizacja. Nie było chyba domu, z którego ktoś by tam nie pobiegł i nie pomagał" - wspominała. Powiedziała, że uznanie należy się wszystkim - zarówno tym, którzy byli pierwsi na miejscu zdarzenia i ratowali rannych w wagonach, ale "także tym, którzy robili herbatę, smarowali kanapki, którzy okrywali kocami rannych, którzy za ramię ich tylko chwycili", bo to wszystko było wtedy potrzebne. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.