PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomnik i ławeczka Konopnickiej przed suwalskim muzeum

  • PAP    17 maja 2012 - 16:46

Przed Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach zostały w czwartek ustawione - kamienna ławeczka i pomnik pisarki Marii Konopnickiej, urodzonej w tym mieście. Monument został wykonany na podstawie jednego z zachowanych zdjęć, na którym pisarka stoi obok kamiennej ławeczki.
- Myślę, że to jeden z najpiękniejszych pomników w mieście i miejsce, gdzie będzie można sympatycznie spędzić czas - powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski.

Według niego, gustowne oświetlenie ma dodać blasku temu miejscu.

Monument kosztował 90 tysięcy zł. Większość kwoty przeznaczyli na ten cel sponsorzy - 10 suwalskich firm. Pomnik i ławeczka zostaną uroczyście odsłonięte 23 maja, w 170 rocznicę urodzin pisarki.

W Suwałkach ponad rok temu został odnowiony także pomnik Marii Konopnickiej w parku miejskim, nazwanym też jej imieniem. Niedługo ma rozpocząć się modernizacja parku.

Maria Konopnicka - poetka, pisarka okresu realizmu, publicystka, tłumaczka i działaczka na rzecz praw kobiet - urodziła się w 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie.

Utwory Konopnickiej pełne wrażliwości społecznej nacechowane są lirycznym patriotyzmem. Była autorką najsłynniejszej pieśni patriotycznej "Roty". Na jej książkach dla dzieci wychowywały się kolejne pokolenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.