PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomnik Zesłańcom Sybiru stanie w Legnicy

  • AW    9 czerwca 2015 - 11:54
Pomnik Zesłańcom Sybiru stanie w Legnicy

Częścią pomnika będą symboliczne granitowe tory (fot.UM Legnica)

Pierwsze elementy Pomnika Zesłańców Sybiru są już montowane na Placu Sybiraków. Już wkrótce Legnica zyska nowe miejsce pamięci narodowej. Będzie to jednocześnie kolejny element rewitalizacji tej części miasta.
W poniedziałek (8 czerwca) zostały przywiezione na plac symboliczne granitowe tory i podkłady na których są wyryte nazwy miejscowości – największych skupisk zesłańczych. Kamieniarze ustawili przywiezione elementy pomnika na cokole. Pozostałe części już wkrótce będą gotowe i przewiezione do Legnicy.

Pomnik elementem rewitalizacji

- Także bardzo zaawansowane są prace przy Placu Sybiraków, który będzie bardzo atrakcyjnym miejscem nie tylko pamięci. Monument, zaprojektowany przez legnickiego artystę Grzegorza Niemyjskiego, powstaje w firmie Piramida w Kostrzy koło Strzegomia. Najwyższy element będzie miał ponad 4 metry wysokości i ważył około 8 ton - informuje Zygmunt Mułek z biura prezydenta Legnicy.

Jak przypomina legnicki magistrat, o budowę pomnika zabiegało legnickie koło Związku Sybiraków. Projekt monumentu zaakceptowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Koszt tego zadania, pn. „Przebudowa ul. Wrocławskiej – budowa Placu Sybiraków i pomnika Zesłańcom Sybiru”, to ponad 2 mln zł. Fundacja Polska Miedź przyznała darowiznę w kwocie 250 tys. zł z przeznaczeniem na dofinansowanie budowy pomnika.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • JodekMordka, 2015-06-09 14:47:36

    Jesteśmy winni naszym Rodakom zesłanym na poniewierkę do tak nieprzyjaznych stron. Tych symboli powinno być więcej. To nasza historia.„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”