PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomoc dla parku rozliczona

  • lk    1 grudnia 2010 - 16:20
Pomoc dla parku rozliczona

Pomoc publiczna w wysokości 12 mln 200 tys. zł rozliczona. Weksel ministerstwa skarbu państwa wrócił do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.
- To bardzo ważny dzień dla Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Rozliczyliśmy pomoc publiczną przyznaną Parkowi przez Ministerstwo  Skarbu Państwa – mówi Andrzej Kotala, prezes WPKiW.

Chodzi o pomoc publiczną w wysokości 12 mln 200  tys. zł. Umowa w tej sprawie została podpisana między WPKiW S.A. a  ministerstwem skarbu państwa 15 października 2005 roku. Park  otrzymał pomoc publiczną, jednak jako zabezpieczenie umowy musiał  przekazać ministerstwu weksel in blanco, a także co kwartał oraz raz  na rok przekazywać sprawozdania z efektów uzyskiwanych w ramach  otrzymanej pomocy publicznej.

Fundusze ministerialne zostały wykorzystane w całości na zadania określone w planie restrukturyzacji WPKiW. Były to m.in. wydatki związane z  modernizacją wesołego miasteczka (w tym nawierzchni i oświetlenia) czy inwestycjami dostosowującymi ogród zoologiczny do wymogów Unii Europejskiej (m.in. rozbudowa i modernizacja pawilonów dla słoni,  żyraf czy lwów). Park uzyskał również dodatni wynik finansowy, a to było drugim koniecznym warunkiem umożliwiającym rozliczenie pomocy
publicznej.  

WPKiW już w kwietniu przekazało ministerstwu skarbu państwa opinię  dotyczącą oceny realizacji założeń planu restrukturyzacji. Dokument  został opracowany przez firmę audytorską i potwierdzał prawidłowy  sposób wykorzystania udzielonego wsparcia. 22 listopada 2010 roku ministerstwo wezwało park do odbioru weksla, co jest równoznaczne z
rozliczeniem pomocy publicznej przyznanej WPKiW.
 
- Cel został wykonany, a weksel, który wrócił do parku, jest tego  najlepszym dowodem WPKiW jest naszym wspólnym dobrem, więc rozliczenie pomocy publicznej powinno cieszyć każdego mieszkańca województwa. To także jeden z dowodów dobrej pracy zarządu WPKiW w ciągu ostatnich dwóch lat - ocenił Bogusław Śmigielski, marszałek śląski.

Czytaj też:

Pałac i park w Koszęcinie będą rewitalizowane 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.