PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomogą gminom przy A1 odbudować drogi

  • AW    25 maja 2012 - 19:44
Pomogą gminom przy A1 odbudować drogi

Prawie 37 milionów dotacji przeznaczył WFOŚIGW w kujawsko-pomorskim na rekompensatę strat dla gmin przez których tereny przebiega autostrada A-1. Realizowany wraz z urzędem marszałkowskim program ma na celu łagodzić wpływ drogi na przyrodę i warunki życia ludzi.
Wojewódzki fundusz w Toruniu podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko -Pomorskiego, na mocy której program "Przywrócenie równowagi ekologicznej na terenach gmin województwa kujawsko-pomorskiego w związku z budową autostrady A1 w latach 2011-2015" będzie realizowany.

Jak informuje WFOŚiGW, oddziaływanie autostrady z racji swojej specyfiki, wymaga podejmowania wielu działań o charakterze osłonowym i kompensacyjnym w stosunku do środowiska a także takich, które przyczynią się do zwiększonej aktywności gospodarczej.

Mając na uwadze oddziaływanie jakie niesie za sobą budowa i późniejsza eksploatacja nowego szlaku komunikacyjnego o opracowano projekt pn.: Przywrócenie równowagi ekologicznej na terenach gmin województwa kujawsko-pomorskiego w związku z budową autostrady A1 w latach 2011-2015”, którym objętych jest 9 gmin województwa kujawsko-pomorskiego: Aleksandrów Kujawski, Raciążek, Waganiec, Lubanie, Włocławek, Brześć Kujawski, Kowal, Lubień Kujawski oraz Choceń.

W ramach projektu zrealizowanych zostanie 56 przedsięwzięć inwestycyjnych, w tym:
- budowa, rozbudowa i modernizacja sieci wodociągowych i kanalizacyjnych;
- budowa przydomowych oczyszczalni ścieków;
- rekultywacja terenu składowiska odpadów komunalnych;
- termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej;
- zakup sprzętu do konserwacji urządzeń wodnych, sanitarnych i melioracyjnych
- zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych
- usuwanie i utylizacja elementów zawierających azbest

Prace mają zakończyć się 2015 roku. Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniesie prawie 61 mln zł. Wojewódzki Fundusz wesprze gminy dotacją w wysokości prawie 37 mln zł, a województwo kujawsko – pomorskie ponad 2,6 mln zł. Środki własne gmin stanowią pond 21 mln zł.

Czytaj też: Drogi łączą, a kogo dzielą?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.