PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorska Kolej Metropolitalna: 1 września ruszają regularne kursy

  • pap/pt    28 sierpnia 2015 - 11:25
Pomorska Kolej Metropolitalna: 1 września ruszają regularne kursy

Pomorska Kolej Metropolitalna rusza 1 września

1 września rano Pomorska Kolej Metropolitalna rozpoczyna regularne kursowanie. 28 sierpnia oddano do użytku dojazdy do przystanków oraz trzy węzły przesiadkowe w Gdańsku Jasieniu, Kiełpinku i Brętowie.
Na węzłach przesiadkowych: Gdańsk Jasień, Gdańsk Kiełpinek i Brętowo znajdują się parkingi oraz zadaszone miejsca na rowery. Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) to ok. 20-kilometrowa nowa linia łącząca Gdańsk Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej łącząca się z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna. Początkowo pociągi będą kursowały głównie na trasie z Wrzeszcza do lotniska.

Ze względu na rozpoczęcie 1 września kursowania PKM, węzły i dojazdy do przystanków zostały oddane do użytku miesiąc wcześniej, niż planowano. Jak poinformowała spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne (GIK), która w imieniu miasta realizowała inwestycję, do użytku oddano też ok. 1,5-kilometrowy odcinek drogi ułatwiającej dojazd do stacji PKM Jasień, łączący ronda Myśliwska i Gronostajowa.

Droga ułatwi dotarcie nie tylko do stacji, ale też dojazd z osiedli górnego tarasu do trasy WZ i ul. Kartuskiej.

Rzeczniczka GIK, Magdalena Skorupka-Kaczmarek poinformowała, że na węzłach przesiadkowych w Kiełpinku i na Jasieniu powstały parkingi na 82 samochody i zadaszone parkingi dla rowerów z 32 miejscami.

Na węźle przesiadkowym Brętowo do dyspozycji kierowców są miejsca postojowe dla 19 samochodów i wiata na 32 rowery. Na tym węźle po raz pierwszy w Polsce zastosowano rozwiązanie umożliwiające przesiadkę z tramwaju do pociągu na tym samym peronie. Kończy się tam bowiem trasa nowo zbudowanej linii tramwajowej, łączącej śródmieście Gdańska z osiedlem Piecki-Migowo. W rejonie węzłów przesiadkowych PKM powstały też ścieżki rowerowe.

Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z PKM na trasie od stacji Strzyża do lotniska w Rębiechowie w najbliższą niedzielę, podczas Dnia Otwartego Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Przystanek na lotnisku jest połączony z terminalem T2 Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. Regularne kursowanie kolej rozpocznie 1 września.

Pociągi za 146 mln zł

PKM obsługiwać będzie 10 spalinowych zespołów trakcyjnych (modele 218Mc i 219M) spółki Pesa Bydgoszcz, w tym 3 dwuczłonowe i 7 trójczłonowych). Pociągi kosztowały ponad 146 mln zł brutto, z czego ponad 70 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.

Pojazdy mają jeździć z prędkością do 120 km/h. Pojazd dwuczłonowy może zabrać 250 osób (w tym jest 100 miejsc siedzących), a trójczłonowy - 350 osób (w tym 150 miejsc siedzących). Pociągi są klimatyzowane, a podróżni mają mieć dostęp do bezprzewodowego internetu. Będą przystosowane do przewozu rowerów.

Regularne przewozy pasażerskie obsługiwać będzie PKP Szybka Kolej Miejska (SKM) w Trójmieście. We wrześniu ruch pociągów będzie się odbywał głównie na trasie Gdańsk Wrzeszcz-Gdańsk Port Lotniczy.

70 pociągów w ciągu dnia

Marcin Głuszek z PKP SKM Trójmiasto podał, że w dni powszednie na tej trasie będą kursowały średnio w ciągu godziny po cztery pociągi w każdą stronę i ok. 70 par pociągów w ciągu dnia; w dni wolne ma być o połowę mniej. Rano i wieczorem będą też pociągi na trasie Wrzeszcz-Gdynia.

Jak informują przedstawiciele SKM i samorządu województwa, od 1 października mają być uruchomione pociągi z Wrzeczcza i Gdańska Głównego do Kartuz oraz z Wrzeszcza do przystanku Gdańsk Osowa.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.