PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorska Kolej Metropolitalna: pierwsza nowa linia w Polsce od 40 lat

  • pt    21 sierpnia 2015 - 08:19
Pomorska Kolej Metropolitalna: pierwsza nowa linia w Polsce od 40 lat

Pomorska Kolej Metropolitalna rusza 1 września

Dobiegła końca budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Z początkiem września ruszają regularne przewozy pasażerskie na tej linii spinającej Wrzeszcz z południem Gdańska, lotniskiem w Rębiechowie i z linią nr 201 Gdynia-Kościerzyna. PKM to pierwsza od prawie 40 lat wybudowana od podstaw linia kolejowa w Polsce.
Uroczysta inauguracja i dzień otwarty Pomorskiej Kolei Metropolitalnej odbędzie się 30 sierpnia. A regularne przewozy ruszą dwa dni później, czyli 1 września. W ten sposób zakończy się trwająca ponad dwa lata budowa - największa inwestycja infrastrukturalna samorządu województwa pomorskiego o wartości ponad 700 mln zł.

Linia PKM wraz z ośmioma przystankami była gotowa już wiosną. Od maja trwały intensywne testy, zarówno samej linii, jak i wszystkich systemów sterowania oraz informacji pasażerskiej. Prowadzone były również prace wykończeniowe i porządkowe w okolicach przystanków oraz wzdłuż nasypów kolejowych.

Miasto powstanie wokół linii

- Wraz z PKM w Gdańsku i na Pomorzu pojawił się nowy korytarz transportowy, wokół którego powstaje nowoczesna infrastruktura, zarówno transportowa, jak i mieszkalna oraz biznesowo-usługowa. Można powiedzieć, że wraz z budową kolei metropolitalnej buduje się całe miasto. Także coraz więcej inwestorów zainteresowanych jest lokalizacją swojego biznesu w pobliżu nowej linii kolejowej, która zapewni szybkie dotarcie do nich zarówno pracownikom, jak i klientom - podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

We wtorek 18 sierpnia odbył się testowy przejazd PKM, w którym uczestniczyli wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel i prezes PKM Krzysztof Rudziński.

- Wrażenia są fantastyczne. Pociąg jedzie szybko, ale też cicho i bez żadnych wstrząsów. A widoki za oknem też są niesamowite. No i ten czas przejazdu - w 17 minut z Wrzeszcza do lotniska - nie krył podziwu prezydent Adamowicz.

- Bardzo podobają mi się przystanki - funkcjonalne, ale też przyciągające oko odważną, nietuzinkową konstrukcją. Myślę, że gdańszczanie szybko pokochają tę nową linię - dodał.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • ulver, 2015-08-27 20:03:22

    Do kolor: I będzie łączyć. Pierwsze przystanki w Gdyni zostaną oddane do użytku w przyszłym roku:)
  • kolor, 2015-08-22 09:19:06

    Wszystko robione pod Gdańsk.... a podobno miała łączyć Gdynię z Gdańskiem....