PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorska Kolej Metropolitana szansą dla Trójmiasta

  • propertynews.pl    6 lutego 2015 - 12:39
Pomorska Kolej Metropolitana szansą dla Trójmiasta

fot. pkm-sa.pl

PKM rozszerzy zasięg rynku pracy, co może zwiększyć szansę Trójmiasta w procesie pozyskiwania nowych inwestycji z sektora usług dla biznesu, wynika z najnowszego raportu przygotowanego JLL.
Flagowa inwestycja infrastrukturalna województwa pomorskiego nie tylko usprawni komunikację publiczną, ale także przyczyni się do umocnienia istniejących lokalizacji oraz wykreowania nowych kierunków rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych.

- Atrakcyjność inwestycyjna regionu determinowana jest nie tylko poprzez dostęp do wykwalifikowanej kadry czy nowoczesnych powierzchni biurowych. Równie istotnym czynnikiem mającym wpływ na decyzję inwestora o wyborze lokalizacji jest rozwinięta infrastruktura techniczna i transportowa regionu. Dziś Trójmiasto jest wielkim placem budowy, a realizowane przedsięwzięcia infrastrukturalne w znaczący sposób umocnią rolę i atrakcyjność Trójmiasta w oczach inwestorów. Do najważniejszych realizowanych obecnie projektów należy Pomorska Kolej Metropolitalna, a także rozwój portów w Gdańsku i Gdyni, budowa Tunelu pod Martwą Wisłą, Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej oraz stacji SKM Gdańsk Śródmieście - mówi Marcin Faleńczyk, zastępca dyrektora Invest in Pomerania.

Pomorska Kolej Metropolitalna jest flagową inwestycją infrastrukturalną w Trójmieście, która połączy Gdańsk i Gdynię z Lotniskiem w Rębiechowie. Obecnie budowany jest fragment pomiędzy stacją Gdańsk Wrzeszcz a okolicami stacji Rębiechowo, o długości 18 km z terminem otwarcia we wrześniu tego roku. Na jej trasie będzie zlokalizowanych szereg przystanków: Wrzeszcz, Strzyża, Niedźwiednik, Brętowo, Jasień, Kiełpinek, Matarnia, Port Lotniczy oraz Rębiechowo. Równolegle trwa modernizacja istniejącej linii kolejowej 201, łączącej Gdynię Główną Osobową z lotniskiem w Gdańsku, Kartuzami i Kościerzyną, z którą PKM będzie zintegrowana, i przy której zostaną zlokalizowane stacje Osowa, Karwiny i Stadion.Wpływ PKM na Trójmiasto będzie znaczący pod wieloma względami.

- Uruchomienie szybkiego połączenia kolejowego PKM z Gdańska i Gdyni do Żukowa, Kartuz czy Kościerzyny skróci czas dojazdu pracownikom z Kaszub do Trójmiasta. Warto zauważyć, że rozwój rynku biurowego w aglomeracji jest napędzany przez sektor nowoczesnych usług dla biznesu, a wśród zatrudnionych w tej branży przeważają ludzie młodzi, którzy należą do grupy osób najczęściej korzystającej z komunikacji publicznej. Oznacza to, że PKM będzie pośrednio wspierać rozwój sektora usług dla biznesu zwiększając dostępność Trójmiasta dla kadr z okolicznych miast. W rezultacie wzrośnie atrakcyjność regionu dla firm z tej branży, dla których możliwości rynku pracy są jednym z najważniejszych kryteriów wyboru lokalizacji - komentuje Magdalena Reńska, dyrektor Trójmiejskiego Oddziału JLL.

Uruchomienie PKM nie tylko podniesie jakość i usprawni komunikację publiczną w Trójmieście i jego okolicach, ale także wpłynie na geografię rynku nieruchomości. Kolej zwiększy siłę oddziaływania Trójmiasta w południowo-zachodniej części aglomeracji oraz w powiatach kartuskim i kościerskim, wpływając na rozwój tamtejszego rynku nieruchomości oraz zwiększając dopływ mieszkańców obrzeży aglomeracji do centrum.- Pomorska Kolej Metropolitalna wzmocni istniejące lokalizacje biurowe, czyli w Gdańsku np. Wrzeszcz, czy w Gdyni okolice ul. Łużyckiej - dzięki stacji Stadion. Ma też szansę przyspieszyć rozwój zabudowy terenów przy lotnisku w Gdańsku - dodaje Magdalena Reńska z JLL.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.