PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorska strefa kupi część stoczni

  • PAP    29 października 2010 - 17:45
Pomorska strefa kupi część stoczni

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała w piątek 29 października umowę kupna części majątku stoczni Gdynia za ponad 30 mln zł - poinformował zarządca kompensacji stoczni Roman Nojszewski.
Pomorska SSE kupi budynek administracyjny z zapleczem magazynowym, drogę asfaltową dla ciężkiego transportu oraz tory kolejowe wraz z bocznicą. Nojszewski podkreślił, że umowa ma charakter warunkowy. "Zarząd Morski Portu Gdynia oraz Skarb Państwa mają prawo pierwokupu przy sprzedaży majątku stoczni Gdynia i muszą wyrazić zgodę na taką transakcję" - powiedział. 

Za majątek stoczni Gdynia podczas wrześniowej licytacji uzyskano prawie 214 mln zł.

Prywatna stocznia Crist z Gdańska podpisała w połowie września umowę warunkową kupna najważniejszej części majątku stoczni Gdynia, czyli tzw. dużego doku wraz z suwnicą i przylegającymi do niej terenami. Wówczas została również podpisana umowa warunkowa ze spółkami Eco Transped Mariusz Nierychlewski i Elektro-Plus w sprawie kupna budynku starej elektrowni oraz nieruchomości gruntowych z magazynami na kwotę ponad 8 mln zł.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży majątku zostaną przeznaczone na spłatę wierzycieli.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej. Zgodnie z nią, części majątku stoczni miały być sprzedane w otwartych, nieograniczonych przetargach, a o wyłonieniu zwycięzcy decydować miała najwyższa cena.

Radni znów za SSE na terenie stoczni 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.