PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: Ok. 25 mln zł na przebudowę odcinka drogi wojewódzkiej nr 224

  • PAP/EM    20 stycznia 2017 - 14:27
Pomorskie: Ok. 25 mln zł na przebudowę odcinka drogi wojewódzkiej nr 224
Na Pomorzu jest ponad 1,7 tys. km dróg wojewódzkich (fot. pixabay)

• Za blisko 25 mln zł zostanie przebudowany ok. 10-km odcinek drogi wojewódzkiej nr 224 z Godziszewa do węzła autostrady A1 Stanisławie.
• Modernizacja ma zakończyć się w sierpniu 2018 r. Na przebudowie skorzystają mieszkańcy powiatów tczewskiego i starogardzkiego.
W piątek (20 stycznia) w Gdańsku przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz konsorcjum spółek: Trakcja PRKiI oraz Przedsiębiorstwa Eksploatacji Ulic i Mostów podpisali umowę w sprawie rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 224 na odcinku Godziszewo - węzeł autostrady A1 Stanisławie.

Szacowany koszt rozbudowy to 24,9 mln zł; 85 proc. tej kwoty pochodzić ma z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Poprawa regionalnych dróg na Pomorzu jest jednym z priorytetów inwestycyjnych samorządu województwa na najbliższe lata.

Przebudowa obejmuje odcinek drogi o długości ok. 9,4 km wraz ze skrzyżowaniem z drogą wojewódzką nr 222 w miejscowości Godziszewo. Planowane jest poszerzenie jezdni do 7 metrów, przebudowa skrzyżowań z drogami poprzecznymi, wykonanie elementów uspokojenia ruchu drogowego, w tym azyli i wysepek przejść dla pieszych oraz przebudowa lub budowa zatok autobusowych, chodników i ciągów pieszo-rowerowych w miejscowości, a także oświetlenia drogowego. Prace mają się zakończyć w sierpniu 2018 roku.

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku Grzegorz Stachowiak wyjaśnił, że przebudowa drogi stanowi część inwestycji związanych z poprawą połączeń gmin sąsiadujących z autostradą A1. Ocenił, że dzięki poprawie dojazdu mieszkańcy jeszcze częściej będą korzystać z płatnej autostrady. Przypomniał, że droga stanowi też część trasy prowadzącej z północy na południe województwa.

Ponadto, zakłada się, że modernizacja drogi wpłynie na poprawę atrakcyjności inwestycyjnej tego obszaru.

Stachowiak powiedział, że na Pomorzu jest ponad 1,7 tys. km dróg wojewódzkich, z których ok. 400-500 km należałoby zmodernizować.

Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski mówił, że podpisana umowa jest szóstą na przebudowę drogi w ramach RPO na lata 2014-2020. Powiedział, że zostało przebudowanych lub jest w trakcie modernizacji ok. 70 km dróg wojewódzkich, na co przeznaczono ok. 330 mln zł. Wymienił, że m.in. powstała już obwodnica Kartuz, realizowane są drogi od węzła A1 przez Pruszcz Gdański do "siódemki" oraz odcinki dróg na Powiślu. Niebawem mają być podpisane umowy na przebudowę ok. 28-km odcinka trasy ze Straszyna do Starogardu Gdańskiego oraz z Człuchowa do Debrzna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.