PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie. Rewitalizacja za 251 mln zł

  • pt    18 grudnia 2017 - 16:40
Pomorskie. Rewitalizacja za 251 mln zł
Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali z samorządowcami umowy na dofinansowanie projektów rewitalizacji (fot. UMWP)

Siedem zachodniopomorskich miast otrzyma w sumie ćwierć miliona złotych na rewitalizację.
• Łączna wartość podpisanych 18 grudnia umów to ponad 76 milionów złotych.

• Na dofinansowanie tych projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego trafi 251 milionów złotych.

• Za kilka dni podpisane będą następne umowy na rewitalizację. Tym razem w Kościerzynie, Debrznie, Chojnicach, Czersku i Skarszewach.

Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali z samorządowcami z Malborka, Starogardu Gdańskiego, Czarnego, Kwidzyna, Gniewu, Miastka i Nowego Stawu umowy na dofinansowanie projektów rewitalizacji.

Projekty będą realizowane w siedmiu miejscowościach. W Malborku zagospodarowane zostaną podwórka oraz przestrzenie zielone. Na obszarze Śródmieścia powstanie ścieżka historyczna. W starej wieży ciśnień powstanie Placówka Wsparcia Dziennego oraz punk pracy streetworkerów.

Z kolei w Czarnem całkowicie przebudowany zostanie Plac Wolności. Pojawią się nowe elementy małej architektury oraz zieleń. Powstanie także Centrum Wsparcia Rodziny i Dziecka.

Czytaj też: Uruchomiono pieniądze, które mają zmienić miasto

Kwidzyn także wzbogaci się o placówkę wsparcia dziennego, gdzie realizowane będą projekty indywidualnego wsparcia dla dzieci i młodzieży. W dwóch parkach uporządkowana zostanie zieleń i zamontowane będzie nowe oświetlenie.

W Gniewie wybudowany zostanie taras widokowy i centrum wsparcia rodziny. Niektóre ulice na terenie śródmieścia będą miały nową nawierzchnię i oświetlenie.

W Miastku rozbudowany zostanie system miejskiego monitoringu. Wyremontowane zostaną również budynki w których powstanie centrum usług społecznych.

Odnowione zostanie śródmieście Starogardu Gdańskiego. Zbudowany zostanie nowy deptak.

W Nowym Stawie odnowiony zostanie park nad rzeką Świętą, a wiele ulic zostanie wyremontowanych.

- Rewitalizacja to wielki projekt, nie tylko infrastrukturalny, ale również społeczny. Te działania, które właśnie dziś dofinansowujemy przyczyniają się do rozwoju społecznego i gospodarczego naszych małych, pomorskich ojczyzn, oraz znacząco poprawiają warunki życia - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa

Wymiar społeczny

Rewitalizacja powinna mieć przede wszystkim wymiar społeczny. Trzeba postawić na diagnozę społeczną i poprawę jakości życia mieszkańców. Sama rewitalizacja budynków czy inwestycje infrastrukturalne nie wystarczą.

W ostatnim czasie, słowo „rewitalizacja” robi furorę, ale jest ono nadużywane i niejednokrotnie źle rozumiane. Rewitalizacja bowiem nie dotyczy samych obiektów, chodzi o zmianę pewnej przestrzeni życiowej.

- Rewitalizacja to rozwiązanie pewnego problemu społecznego. To nie pokolorowanie budynku, położenie kostki na rynku, czy budowanie pomnika miasta typu aquapark, bo to działania pozorowane – podkreśla Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Nie ma prostej recepty na udaną rewitalizację i nie należy tym bardziej kopiować cudzych pomysłów. Jednak każdą rewitalizację należy rozpocząć od diagnozy społecznej. Jakie są dysfunkcje i jakie mamy problemy do rozwiązania?. – Bez dokładnej diagnozy, nie ma sensu wydawać pieniędzy – dodaje Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.