PARTNER PORTALU
 • BGK

Pomorskie: Trwa zbiórka podpisów pod apelem "TAK dla S6"

 • PAP/JS    21 listopada 2016 - 19:14
Pomorskie: Trwa zbiórka podpisów pod apelem "TAK dla S6"
Planowana droga o łącznej długości ok. 330 km ma połączyć Szczecin, Police, Goleniów, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk i Trójmiasto z A1. (fot. www.gddkia.gov.pl)

• Około kilkudziesięciu tysięcy podpisów pod apelem "TAK dla S6" wzywającym do budowy drogi ekspresowej S6 planują zebrać samorządowcy i działacze PO w woj. pomorskim.
• To reakcja na zapowiedź o opóźnieniu rozpoczęcia inwestycji.
Podczas konferencji prasowej w Gdańsku posłowie i samorządowcy PO z powiatów słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego, Gdyni, Sopotu i Gdańska zaapelowali do rządu i do PiS o przystąpienie do realizacji inwestycji.

Poseł Zbigniew Konwiński, przewodniczący Zespołu Parlamentarnego na rzecz trasy S6 Szczecin-Gdańsk powiedział dziennikarzom, że TAK dla S6 "to jest apel, a właściwie żądanie do rządu o wywiązanie się z realizacji tej inwestycji". "To jest jedno wielkie oszustwo wyborcze PiS, bo partia ta deklarowała, że będzie wspierać mniejsze ośrodki poza aglomeracjami" - dodał.

Podkreślił, że samorządowcy oczekują, że "przetargi ogłoszone (we wrześniu ub. roku - PAP) na budowę S6 i finansowanie zapewnione przez poprzedni rząd będą rozstrzygnięte i rozpocznie się budowa". Pierwszy etap przetargu na wyłonienie wykonawcy nie został rozstrzygnięty i nie ogłoszono drugiego etapu.

Podano, że na prace przygotowawcze związane z inwestycją wydano ok. 20 mln zł. Radny Gdyni Ireneusz Bekisz zwrócił uwagę, że "nie ma dziś lepiej przygotowanej inwestycji, niż S6, zarówno pod względem finansowym, jak i projektowym". "Trzeba tylko rozpisać konkurs na wykonawcę i rozpocząć budowę" - dodał.

Konwiński poinformował, że "od poniedziałku struktury PO ziemi pomorskiej zaangażowane będą w akcję zbierania podpisów na rzecz budowy S6". Podał, że akcję rozpoczął marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk, który w miniony czwartek wraz z grupą samorządowców, przedsiębiorców wystosował apel do rządu o rozpoczęcie prac związanych z budową drogi. Podpisy zbierane będą m.in. na ulicach miast.

Posłanka Agnieszka Pomaska uważa, że "nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważnym projektem dla Pomorskiego jest budowa S6". "Dlatego wzywam parlamentarzystów PiS, żeby zaangażowali się w obronę budowy drogi ekspresowej S6, () to ci parlamentarzyści mają największy wpływ na ministrów, którzy decydują o budowie tej drogi" - tłumaczyła.

Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak oceniła, że "zahamowanie czy przełożenie budowy na później ma na celu wyłącznie ukaranie Pomorza za to, że tutaj PiS nie wygrywa wyborów".

Radny powiatu wejherowskiego, Józef Reszke uważa, że nie ma w Polsce odcinka drogi krajowej bardziej obciążonego niż odcinek Rumia-Reda-Wejherowo. "Na rondzie w Rumi notowane są rekordy liczby przejechanych pojazdów - w ciągu dnia jest to prawie 100 tys. aut" - mówił. Nowy odcinek S6 stanowiłaby odciążenie tej trasy.

Podkreślił, że budowa S6 "to była obietnica wyborcza PiS składana nie tylko podczas ostatnich wyborów, ale też podczas dwóch poprzednich kampanii wyborczych przez samego Jarosława Kaczyńskiego, nie tylko przez Jolantę Szczypińską i innych posłów".

Posłanka Małgorzata Chmiel powiedziała, że "nie jest prawdą, że przez osiem lat PO miała czas, żeby drogę zbudować, nie zrobiła tego i teraz nagle narzeka". "Od ponad sześciu lat trwają konsultacje z mieszkańcami, zgodnie z sugestiami mieszkańców, GDDKiA kilkakrotnie zmieniała koncepcję przebiegu drogi i dlatego to tak długo trwało" - tłumaczyła.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński w rozmowie z PAP podkreślił, że "nie ma jeszcze decyzji, co do budowy tej drogi". "Dziwię się, że nie było protestu przez osiem lat, kiedy nie budowano drogi, a teraz po roku naszego nowego rządu już są wielkie protesty" - mówił. "Przecież nikt nie powiedział, że S6 nie będzie wybudowana - będzie zbudowana natomiast, co do czasu, to zobaczymy" - powiedział.

Smoliński zaznaczył, że "są drogi, które są bardziej obciążone, są w gorszym stanie, więc one powinny być w pierwszym terminie realizowane".

"Myśmy jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie nie podjęli; trwają prace planistyczne, ale jedno jest pewne - w Polsce jest pieniędzy tylko na połowę dróg zaplanowanych przez poprzedni rząd" - tłumaczył.

Budowa drogi ekspresowej S6 ze Szczecina do Trójmiasta na odcinku od Sianowa przez Słupsk i Lębork do Trójmiasta i A1 miała się rozpocząć w 2018 r.

Planowana droga o łącznej długości ok. 330 km ma połączyć Szczecin, Police, Goleniów, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk i Trójmiasto z A1.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.