PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: Zakończono przebudowę drogi w centrum Sztumu

  • PAP/JS    4 grudnia 2017 - 18:26
Pomorskie: Zakończono przebudowę drogi w centrum Sztumu
Droga krajowa nr 55 w Sztumie przed przebudową (fot. gddkia)

W Sztumie zakończono przebudowę drogi krajowej nr 55 w ramach rządowego Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych; w centrum miasta powstało m.in. Rondo Powiśla, nowe chodniki i ścieżki. Zdaniem GDDKiA, przejazd przez centrum jest bezpieczniejszy i szybszy.
W Sztumie uroczyście została zakończona przebudowa układu drogowego w ciągu drogi krajowej nr 55 na odcinku ok. 800 metrów. Inwestorem przebudowy była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Prace kosztowały ok. 7,6 mln zł.

Rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA Piotr Michalski powiedział, że przebudowa układu drogowego w centrum Sztumu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego. W ramach modernizacji powstało skrzyżowanie w formie ronda u zbiegu drogi krajowej nr 55 z ulicami Baczyńskiego i Kochanowskiego, nazwane Rondem Powiśla. Droga została poszerzona, powstały pasy do lewoskrętów oraz wysepki.

Przebudowana została też infrastruktura podziemna, powstały nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Wzdłuż drogi pojawiło się nowoczesne oświetlenie ledowe.

Prace budowlane odbywały się pod nadzorem archeologicznym. Michalski wyjaśnił, że powodem trzymiesięcznego przedłużenia przebudowy drogi były prace archeologiczne. W trakcie budowy odkryto fragmenty starej zabudowy miasta i konieczne było przeprowadzenie nieplanowanych archeologicznych badań.

Droga krajowa nr 55 w Sztumie została przebudowana w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Koszty dokumentacji przebudowy drogi sfinansował Urząd Miasta i Gminy w Sztumie.

Michalski poinformował, że w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych w Pomorskiem zostało już zrealizowanych lub jest w trakcie osiem inwestycji; m.in. niedawno zakończono przebudowę skrzyżowania w Sucuminie, a trwa modernizacja skrzyżowań w Królewie Malborskim w ciągu drogi krajowej nr 22 oraz na drodze krajowej nr 20 na odcinku Brodnica Górna - Ostrzyce. Powiedział, że w ramach Programu w regionie planuje się przebudowę kilkunastu miejsc na drogach.

Inwestycje w ramach rządowego Programu obejmują m.in. budowę chodników, przejść dla pieszych, montaż sygnalizacji świetlnej i dodatkowych znaków, przebudowę skrzyżowań czy budowę zatok autobusowych. Inwestycje mają przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków na polskich drogach. W 2016 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podało, że GDDKiA zdiagnozowała ok. 3 tys. miejsc, które są niebezpieczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.