PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomost połączy Oświęcim z Muzeum Auschwitz

  • PAP    28 września 2012 - 18:00
Pomost połączy Oświęcim z Muzeum Auschwitz

Naturalny pomost między byłym niemieckim obozem Auschwitz, a Oświęcimiem z myślą o turystach, ale i mieszkańcach, chce stworzyć miejscowy samorząd. Prace przy projekcie "Oświęcimska Przestrzeń Spotkań" już się rozpoczęły - poinformował oświęcimski magistrat.
Zdaniem p.o. prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta samorząd chce wykorzystać potencjał, jaki daje blisko półtora miliona osób, które rocznie odwiedzają Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

"Przyjeżdżając do Oświęcimia spotkają się z szerzącym ideę pokoju poprzez pamięć i edukację nowym projektem przestrzeni miejskiej od Miejsca Pamięci przez rzekę Sołę do Starego Miasta i centrum Oświęcimia" - podkreślił Chwierut.

Projekt będzie się składał z sześciu elementów: zagospodarowania terenu w rejonie Starego Miasta i stworzenie w tym miejscu nowych funkcji publicznych, m.in. miejsca na wydarzenia kulturalne o znaczeniu międzynarodowym, zagospodarowania bulwarów i utworzenia parku nad rzeką Sołą, a także budowę mostu o wyjątkowym kształcie.

Powstanie też Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci przy Muzeum Auschwitz. Wsparte zostaną działania edukacyjne, dzięki którym Oświęcim będzie znany jako centrum edukacji i praw człowieka.

"Projekt jest kompleksową propozycją zagospodarowania przestrzeni miejskiej, który władze miasta chcą tworzyć począwszy od 2014 roku. Ma łączyć takie elementy jak kultura i przyroda. Samorząd złożył już wniosek do bazy strategicznych projektów województwa małopolskiego na lata 2014-2018. Partnerem miasta jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau" - powiedziała w piątek rzecznik magistratu w Oświęcimiu Katarzyna Kwiecień.

Kwiecień poinformowała, że szacunkowy koszt realizacji projektu - bez budowy Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci - sięga 100 mln zł. Miasto szacuje, że około 75 proc. tej kwoty uda się pozyskać ze źródeł zewnętrznych. Centrum, które będzie należało do Muzeum Auschwitz, kosztować ma około 45 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.