PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomysły na upiększenie Leszna

  • AT    16 marca 2012 - 18:50
Pomysły na upiększenie Leszna

Leszczyńscy radni zapoznali się z architektonicznymi projektami mającymi na celu upiększenie niektórych fragmentów miasta. Chodzi o plac Jana Metziga, aleję 21 Października, park po wschodniej stronie ulicy Unii Europejskiej i aleję Słowackiego.
Jak donosi magistat wymienione miejsca to place i ulice mające charakter parkowy. Od lat wiadomo, że należy o nie zadbać, niemal na nowo zaprojektować.

- Wkrótce zakończą się wielkie inwestycje drogowe w mieście - powiedział prezydent Tomasz Malepszy (zabierz głos/oceń prezydenta). - Będziemy mogli wówczas wygospodarować pieniądze na upiększenie miasta, na parki.

To dlatego już władze miasta myślą o koncepcjach dotyczących zielonej architektury.

Opracowała je leszczyńska Pracownia Architektury Krajobrazu, a przedstawił Bartosz Głowacz.

Jak stwierdza magistrat pomysły są bardzo śmiałe.

Plac Metziga miałby otrzymać nawierzchnię z płyt granitowych. Z części łączącej go z ul. Słowiańską zniknie parking samochodowy. Parking przestanie również istnieć od strony kościoła św. Krzyża. Nie będzie dojazdu do muzeum ani uliczki prowadzącej do Szkoły Podstawowej nr 3. Nie będzie istniejącego tam obecnie postoju taksówek. Na placu pojawią się okazałe pergole, fontanna i niewielki amfiteatr. Wyeksponowany zostanie kościół i dąb Bolek.

Aleja Słowackiego - dziś najbardziej zaniedbana stara, spacerowa uliczka biegnąca wzdłuż wałów obronnych - ma zostać zrewitalizowana w taki sposób, by eksponowała wały ziemne i stanowiła naturalny trakt łączący centrum akademickie PWSZ ze śródmieściem.

Park przy ul. Unii Europejskiej został pomyślany jako miejsce, gdzie w sposób popularnonaukowy można by zgłębiać wiedzę. Służyć ma temu budynek, w którym zainstaluje się urządzenia eksperymentalne, takie jak: kamerton, peryskop, nurek Kartezjusza, dzwonki rurowe, koparka z dźwigiem, wir wodny i inne. Podobne urządzenia stanąć by miały w całym parku. To byłby jakby mały ośrodek Kopernik, który bije szczyty popularności w Warszawie.

Przebudowa al. 21 Października, która prowadzi z centrum miasta aż do Karczmy Borowej, według koncepcji ma być prowadzona w czterech etapach, bo ta aleja jest w naturalny sposób podzielona ulicami: Dąbrowskiego, Grunwaldzką, Al. Konstytucji 3 Maja i ul. Unii Europejskiej. Wszędzie tam, gdzie jej szerokość na to pozwala, ma być trakt pieszy oddzielny od rowerowego, dużo zieleni, ławek, elementy małej architektury służące dzieciom i starszym mieszkańcom.

Jak informuje Urząd Miasta wszystkie te koncepcje są jednak bardzo kosztowne i choć zachwyciły niektórych radnych, u innych wzbudziły rozterki. Do przyjęcia choćby jednej z nich namawiała radna Stefania Ratajczak z Klubu PiS. Natomiast do opamiętania finansowego wzywali radny Stanisław Mikołajczak z PO i Marek Ganowicz z Klubu Lewicy. W podobnym duchu wypowiadał się Wojciech Rajewski z lewicy, który przypomniał, że na początku kadencji radni przyjęli program działania i zakres inwestycji na cztery lata. Dopóki nie zostanie zrealizowany, nie można, jego zdaniem, przyjmować nowych, kosztownych inwestycji.

Od trzech lat trwa kosztowna modernizacja Parku 1000-lecia. Wykonano już wiele prac, ale do zakończenia modernizacji jeszcze daleko. Ciągle brakuje pieniędzy. Nie może być mowy o nowych inwestycjach parkowych w mieście, kiedy na ten jeden, najważniejszy przecież cel nie starcza środków - przypomina magistrat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.