PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 1 mld na tor wodny Szczecin-Świnoujście

  • PAP    10 maja 2012 - 19:07
Ponad 1 mld na tor wodny Szczecin-Świnoujście

- Pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m zostanie zgłoszone do programu przyszłej perspektywy finansowej UE - poinformował w czwartek wiceminister transportu Maciej Jankowski. Dodał, że według szacunków koszt inwestycji to ok. 1 mld 120 mln zł.
Prognozowane koszty trzeciego etapu modernizacji toru wodnego Szczecin-Świnoujście - pogłębienie go do 12,5 m i poszerzenie do 110 m na dnie, na całej długości toru, to ponad 1 mld 120 mln zł - powiedział w czwartek w Sejmie Jankowski.

Czytaj też: Głębszy tor wodny do Szczecina da ok. 4 tys miejsc pracy

Wiceminister powiedział, że plan inwestycyjny dotyczący portów morskich w Szczecinie-Świnoujściu jest częścią polityki rządu dot. transportu.

Na początku maja zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście opublikował analizy szczecińskich naukowców z lat 2010-2012, na temat konsekwencji pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Według naukowców dzięki temu większa będzie dostępność do szczecińskiego portu dużych statków o nośności do 40 tys. ton oraz kontenerowców o nośności do 35 tys. ton.

Tor wodny Szczecin-Świnoujście ma długość 67 km. Powstał pod koniec XIX w. Jego minimalna dopuszczalna techniczna głębokość to 10,5 m. Pozwala ona na zawijanie do portu w Szczecinie statków morskich o maksymalnym zanurzeniu do 9,15 m i długości 215 m.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.