PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 106 mln zł na modernizację kolei

  • PAP    30 października 2012 - 10:49
Ponad 106 mln zł na modernizację kolei

Ponad 106 mln zł będzie kosztować modernizacja 30 kilometrów dwóch linii kolejowych łącznych Kłodzko i Kudowę Zdrój oraz Jelenią Górę i Szklarską Porębę.
We wtorek podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Z powodu złego stanu technicznego torów ruch na linii nr 309, łączącej Kłodzko z Kudową Zdrój, został wstrzymany w 2010 r. Z kolei na linii nr 311 z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby do października tego roku pociągi jeździły z prędkością 20 km/h, później wprowadzono tam komunikację zastępczą.

Obie linie są kluczowe dla rozwoju turystyki w regionie, ponieważ łączą miejscowości uzdrowiskowe i kurorty narciarskie z większymi miastami.

Modernizacja linii z Kłodzka do Kudowy Zdrój ma kosztować 70 mln zł, z czego 41 mln zł to dotacja unijna. W ramach projektu zostanie wyremontowanych ponad 18 kilometrów torów, obiekty inżynieryjne, przejazdy kolejowe oraz perony na stacjach w Polnicy Zdrój, Dusznikach Zdrój i Kudowie Zdrój.

Z kolei modernizacja linii nr 311 pochłonie prawie 36 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to 21 mln zł. Łącznie ten projekt obejmie remont ponad 12 kilometrów torów oraz peronów w Szklarskiej Porębie i Piechowicach. Zmodernizowane zostaną również obiekty inżynieryjne oraz rozjazdy kolejowe. Umowę na dofinansowanie obu inwestycji podpisali we wtorek przedstawiciel zarządu województwa dolnośląskiego i PKP Polskich Linii Kolejowych.

„Podpisaliśmy już umowy z wykonawcami robót budowlanych i w tym roku powinny zacząć się już pierwsze prace. Inwestycje zakończą się do końca 2013 r.” – powiedział Zbigniew Gzik, dyrektor spółki PKP Polskie Linie kolejowe Centrum Realizacji Inwestycji Oddział we Wrocławiu.

Pierwsi pasażerowie będą mogli podróżować wyremontowanymi trasami na początku 2014 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.