Ponad 120 mln zł na nową drogę startową

W ostatnim tygodniu listopada władze portu lotniczego w Pyrzowicach zamierzają podpisać wartą ponad 120 mln zł umowę z Budimeksem na budowę nowej drogi startowej.
Ponad 120 mln zł na nową drogę startową

Samoloty zaczną korzystać z niej najdalej w połowie 2015 roku.

Prezes zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik poinformował w środę, że niebawem upływa termin, w jakim przegrani uczestnicy przetargu mogą składać odwołania. Prezes nie widzi jednak podstaw do takich kroków i liczy, że za ponad miesiąc uda się podpisać umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą.

Nowa droga startowa na pyrzowickim lotnisku będzie miała długość 3,2 km. Wartość inwestycji pierwotnie szacowano na ok. 200 mln zł, przetarg zweryfikował jednak tę wielkość do 121,6 mln zł netto. Nawet najdroższe z dziewięciu złożonych w przetargu ofert były o ponad 20 proc. niższe od pierwotnej wyceny.

Prezes Tomasik ma nadzieję, że dzięki oszczędnościom uda się rozszerzyć zakres realizowanych na lotnisku inwestycji o dwie drogi kołowania, których budowę uzależniano wcześniej od możliwości finansowych.

Całość inwestycji związanych z rozbudową i unowocześnieniem lotniskowej infrastruktury (oprócz nowego pasa startowego także trwająca już budowa płyt postojowych i dróg do kołowania) szacowana była na ponad 400 mln zł, z czego ok. 157 mln zł z UE. Zmniejszenie kosztów inwestycji oznacza, że prawdopodobnie unijna dotacja zbliży się do maksymalnej wielkości 50 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych.

Prace przygotowawcze do budowy pasa startowego ruszą jeszcze tej jesieni, a roboty budowlane rozpoczną się wiosną przyszłego roku i zakończą w końcu 2014 r. Później droga startowa będzie testowana, zamontowany zostanie też system naprowadzania samolotów ILS.

„Rozmawiamy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, aby nowy pas został wyposażony w nową jednostkę ILS. Wówczas nie musielibyśmy tracić czasu na przeniesienie istniejącego systemu z obecnej drogi startowej, która przez pewien czas musiałaby działać bez ILS” – powiedział Tomasik.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE