PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 185 mln zł na drogi powiatowe

  • PAP    20 lipca 2010 - 14:48
Ponad 185 mln zł na drogi powiatowe

Ponad 185 mln zł ma kosztować planowana do końca przyszłego roku modernizacja przeszło 150 km dróg powiatowych na Lubelszczyźnie. Większość kosztów będzie sfinansowana ze środków europejskich.
Modernizacja dróg to przedmiot wspólnego projektu 16 powiatów z Lubelszczyzny. We wtorek w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie podpisano umowę o dofinansowaniu tego przedsięwzięcia kwotą ponad 131 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk podkreślił, że jest to jedyny w Polsce wspólny projekt tak wielu powiatów, uwzględniający potrzeby całego regionu. - Okazuje się, że powiaty potrafiły się porozumieć, nie walczyły o partykularne interesy i złożyły wspólny wniosek, co nam bardzo ułatwia pracę - powiedział Grabczuk.

Liderem projektu jest powiat lubelski. Jego starosta Paweł Pikula zaznaczył, że realizacja tych zamierzeń przyniesie zauważalną poprawę komunikacji w regionie, choć potrzeby w zakresie remontów dróg powiatowych na Lubelszczyźnie są wielokrotnie większe.

Zdaniem Pikuli, wspólny projekt wielu powiatów sprawia, że pieniądze zostaną wykorzystane w sposób najbardziej efektywny.

- Wybraliśmy do dofinansowania te drogi powiatowe, których modernizacja jest najbardziej potrzebna z punktu widzenia sieci dróg całego województwa. To są drogi, które stanowią alternatywne połączenia dla dróg wyższej kategorii, ułatwiają dostępność do stref aktywności gospodarczej i obszarów atrakcyjnych turystycznie oraz dojazd do metropolii lubelskiej - powiedział Pikula.

Projekt przewiduje przebudowę kilkunastu odcinków dróg o łącznej długości ponad 151 km oraz budowę prawie 3,5 km nowych dróg powiatowych. Całkowita wartość projektu wynosi 186,5 mln zł, zaś kwota dofinansowania - 131,6 mln zł. Jak podał Pikula, umowy z wykonawcami już są podpisywane, większość prac będzie wykonana jeszcze w tym roku, a cały projekt ma być zakończony i rozliczony do końca 2011 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.