PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 20 firm chce budować obwodnicę Bełchatowa

  • PAP    24 stycznia 2014 - 16:55
Ponad 20 firm chce budować obwodnicę Bełchatowa

- Ponad dwadzieścia firm chce budować północną obwodnicę Bełchatowa. Łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zakończył przyjmowanie wniosków od potencjalnych wykonawców. Około 11-km trasa ma być gotowa pod koniec 2016 roku.
ZAKTUALIZOWANA: Jak powiedział w piątek rzecznik prasowy GDDKiA w Łodzi Maciej Zalewski, do pierwszego etapu przetargu wpłynęło 21 wniosków zarówno od pojedynczych firm, jak i konsorcjum. Obwodnicę chcą budować przedsiębiorstwa z Polski, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Austrii, Portugalii i Czech.

Zalewski wyjaśnił, że teraz rozpocznie się ocenianie i weryfikacja zgłoszonych ofert. Do drugiego etapu wybrane zostaną firmy najlepiej ocenione, z największym doświadczeniem w branży budowlanej. Jak mówił, pod uwagę brany będzie m.in. ich potencjał techniczny i ekonomiczny.

Zaproszone do drugiego etapu firmy składają oferty, które będą szczegółowo analizowane, nie tylko ze względu na proponowaną cenę, ale również m.in. warunki gwarancji czy czas wykonania prac. Przewiduje się, że rozstrzygnięcie procedury przetargowej powinno nastąpić w drugiej połowie tego roku.

Prace przy budowie obwodnicy mają potrwać nie dłużej niż 22 miesiące z wyłączeniem okresów zimowych. Jeśli nie przedłużą się procedury przetargowe, to zakończenie budowy obwodnicy powinno nastąpić pod koniec 2016 roku. Jej głównym zadaniem będzie wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Bełchatowa i tym samym usprawnienie przejazdu na trasie Warszawa-Wrocław drogą krajową nr 8.

Zalewski przypomniał, że nowa trasa będzie miała trzy pasy ruchu. Naprzemiennie - dwa w jednym kierunku i jeden w przeciwnym. Ma to ułatwić wyprzedzanie przede wszystkim samochodów ciężarowych. W ramach inwestycji mają powstać również węzły drogowe ułatwiające m.in. komunikację z drogami wojewódzkimi: nr 484 Buczek-Bełchatów oraz nr 485 Pabianice-Bełchatów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.