PARTNER PORTALU
 • BGK

Ponad 215 km dróg za około 7 mld zł

 • PAP    26 grudnia 2012 - 11:41
Ponad 215 km dróg za około 7 mld zł

Ponad 215 km dróg najwyższej kategorii (autostrad i dróg ekspresowych) oddano do użytku w woj. łódzkim w 2012 r. Ich budowa pochłonęła ok. 7 mld zł.
„Podobnego roku w historii łódzkiego drogownictwa jeszcze nie było. Do niedawna w naszym regionie kierowcy mieli do swojej dyspozycji ok. 80 km autostrad, a teraz oddaliśmy do użytku ok. 215 km dróg najwyższej kategorii. Możemy więc mówić o tym, że przeskoczyliśmy praktycznie całą epokę" - powiedział rzecznik prasowy łódzkiego oddziału GDDKiA Maciej Zalewski.

Do 2012 r. na terenie woj. łódzkiego funkcjonowały tylko dwa fragmenty autostrad - ok. 20-km odcinek A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego (zbudowany prawie ćwierć wieku temu) i ok. 60-km odcinek A2 od granicy z woj. wielkopolskim do Strykowa. W połowie roku otwarto drugą część autostrady A2, czyli ok. 50-km odcinek od Strykowa do granicy z woj. mazowieckim. Jego budowa kosztowała ok. 1,83 mld zł.

Prawie 600 mln zł więcej (ok. 2,42 mld zł) pochłonęła realizacja 80 km autostrady A1 od Strykowa do węzła Kowal w woj. kujawsko-pomorskim (ponad 60 km w granicach woj. łódzkiego). Ta trasa została oddana do użytku pod koniec roku. Blisko 2,2 mld zł kosztowało z kolei przystosowanie starej „ósemki" do standardów drogi ekspresowej.

„To pierwsza droga ekspresowa w Polsce o nawierzchni betonowej, co gwarantuje, że przez najbliższe kilkadziesiąt lat nie powinny się tam zdarzać poważniejsze zabiegi związane z jej kondycją" - wyjaśnił Zalewski.

Na odcinku 80 km od Piotrkowa Trybunalskiego do granicy z woj. mazowieckim na nowej S-8 powstało m.in. 20 węzłów drogowych, które zastąpiły liczne do niedawna skrzyżowania na tej trasie.

Oprócz tych trzech inwestycji, które były współfinansowane ze środków unijnych, w 2012 r. do użytku oddano również obwodnicę Opoczna na DK nr 12 oraz zachodnią obwodnicę Pabianic, będącą częścią S-14.

Kolejnym przełomowym okresem w budowie dróg na terenie woj. łódzkiego ma być rok 2014. Planowane jest wówczas oddanie do użytku kolejnego odcinka autostrady A1 (od Strykowa do Tuszyna) oraz całego budowanego przez łódzki oddział GDDKiA odcina S8 (od węzła Wieluń do połączenia z A-1 na węźle Łódź-Południe).

„Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, to najpóźniej jesienią 2014 roku będzie gotowa cała S-8. Na początku przyszłego roku powinny się natomiast rozpocząć prace budowlane na odcinku A1 od Strykowa do Tuszyna. Umowa z wykonawcą na ten odcinek jest podpisana w systemie projektuj i buduj" - wyjaśniła dyrektor łódzkiego oddziału GDDKiA Renata Zatorska-Sytyk.

Dodała, że łódzki oddział czeka też na decyzję dot. finansowania budowy odcinka A1 od Tuszyna do granicy z woj. śląskim.

„Premier Tusk wskazywał, że A1 od Tuszyna do Pyrzowic to jedna z najważniejszych inwestycji w planach rządowych. Do tej pory mieliśmy środki na projekty techniczne, które są już opracowane. Najpóźniej w styczniu powinniśmy otrzymać stosowne zezwolenia na budowę i będziemy czekać na decyzję o finansowaniu tej inwestycji" - powiedziała Zatorska-Sytyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.