PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 215 tys. zł zebrano podczas kwesty na Starych Powązkach

  • bad    2 listopada 2015 - 15:31
Ponad 215 tys. zł zebrano podczas kwesty na Starych Powązkach

W tym roku w kweście na rzecz Starych Powązek brało udział około 250 osób. Fot. wikipedia

W trakcie dwudniowej, 41. kwesty na rzecz ratowania zabytków na warszawskich Starych Powązkach zebrano około 215 tysięcy złotych - poinformował PAP przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki.
"Nie podliczyliśmy jeszcze, ile pieniędzy znajdowało się w skarbonie, która stała obok grobu Jerzego Waldorffa, ale szacunkowo zebraliśmy łącznie około 215 tysięcy złotych" - powiedział PAP Marcin Święcicki. "Za zebrane środki, czek na 25 tysięcy dolarów otrzymany od wdowy po Aleksandrze Janta-Połczyńskim oraz wsparcie od miasta i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na pewno uda nam się przeprowadzić zaplanowane restauracje" - dodał. Zauważył także, że coraz więcej rodzin z dziećmi przychodzi na cmentarz. "Już takie w wieku przedszkolnym wrzucają do puszek" - powiedział.

W tym roku w kweście na rzecz Starych Powązek brało udział około 250 osób ze świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego. Danuta Szaflarska, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Kowalewski, Piotr Adamczyk, Anna Gzyra, Joanna Jabłczyńska, członkowie zespołu Mazowsze oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zbierali środki m.in. na odrestaurowanie zabytkowej kaplicy Epsteinów i 10 innych nagrobków oraz przeniesienie płyt pamiątkowych żołnierzy insurekcji kościuszkowskiej i uczestników powstania listopadowego do kwatery przy Al. Katakumbowej.

Czytaj też: Kwesty na cmentarzach w największych miastach

Aktorka Maja Komorowska, która brała udział w zbiórce po raz czterdziesty, powiedziała PAP, że podobnie jak w poprzednich latach, ludzie bardzo chętnie dzielą się pieniędzmi. Aktorka Małgorzata Rożniatowska dodała, że "nie mijają kwestujących z obojętnością" i "są już przyzwyczajeni, że w tych dniach wspiera się Powązki".

Zakończono wiele renowacji na Powązkach

Jak poinformował PAP Święcicki, ludzie oglądali Aleję Zasłużonych, której renowacja została zakończona w tym roku. W ramach renowacji uporządkowano, oczyszczono i uzupełniono ubytki w 110 grobach. Prócz tego zakończono renowację kaplicy z herbem Sas-Lachnicki i odrestaurowano ok. 10 nagrobków, w tym należący do pisarza Adolfa Dygasińskiego, na którym została odtworzona rzeźba psa, skradziona kilka lat temu, oraz pomniki nagrobne m.in. rodzin Kasprzyckich, Daniłowiczów i Mikusińskich.

Zbiórce na rzecz Starych Powązek towarzyszyła akcja Komitetu Ratowania Zabytków na Rossie. W tym roku na wileński cmentarz, na którym pochowane jest m.in. serce marszałka Józefa Piłsudskiego, udało się zebrać ponad 20 tysięcy złotych.

W ostatnich kwestach na rzecz Starych Powązek udało się zebrać: w 2010 r. - 243,1 tys. zł, w 2011 r. - 257,8 tys. zł, w 2012 r. - 214,9 tys. zł, w 2013 r - 233 tys. zł., a w roku ubiegłym - 249,6 tys. zł.

Kwesta jest organizowana od 1975 roku. Jej inicjatorem i zarazem wieloletnim przewodniczącym Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami był pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff. Grób działacza zasłużonego dla Starych Powązek, wileńskiej Rossy oraz lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego znajduje się na Starych Powązkach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.