PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 22 mln zł za złą budowę obwodnicy

  • PAP    10 sierpnia 2012 - 07:41
Ponad 22 mln zł za złą budowę obwodnicy

Ponad 22 mln zł gwarancji z tytułu nienależytego wykonania kontraktu przez spółką Radko odzyskała GDDKiA.
Chodzi o zerwaną przez nią umowę ws. budowy tzw. północnej obwodnicy Rzeszowa.

„Ponad 22 mln złotych wpłynęły na rzecz Skarbu Państwa, po uruchomieniu przez GDDKiA gwarancji należytego wykonania kontraktu na budowę autostrady A4 węzeł Rzeszów Zachód – węzeł Rzeszów Centralny wraz z drogą ekspresową S19 węzeł Świlcza – węzeł Rzeszów Zachodni zerwanego przez GDDKiA z winy wykonawcy” – napisano w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dodano, że „gwarancja należytego wykonania jest formą ochrony prawnej stosowaną przez GDDKiA na wypadek nie wywiązywania się przez wykonawcę z zapisów kontraktowych”.

„Ma na celu ochronę obywateli przed ponoszeniem dodatkowych kosztów realizacji inwestycji wynikających z przyczyn pozostających po stronie wykonawcy, jak np. nieudolne zarządzanie projektem” – wskazano.

GDDKiA podała, że towarzystwo ubezpieczeń InterRisk, które ubezpieczało kontrakt firmie Radko, pozytywnie odniosło się do wniosku Dyrekcji ws. wypłaty gwarancji z tytułu nienależytego wykonania umowy.

Jako podano w komunikacie, gwarancja – bankowa czy ubezpieczeniowa – stanowiąca zabezpieczenie należytego wykonania umowy jest uruchamiana w momencie wadliwego wykonania kontraktu przez wykonawcę i konieczności wykonania określonych prac naprawczych na koszt wykonawcy lub w przypadku odstąpienia przez zamawiającego od kontraktu z winy wykonawcy.

Pod koniec maja br. GDDKiA zerwała z firmą Radko umowę ws. budowy odcinka autostrady A4 i drogi ekspresowej S19. Powodem odstąpienia był – według GDDKiA – brak płynności finansowej, co wiązało się także z zajęciami komorniczymi i zgłoszonym wnioskiem o upadłość firmy Radko. Jak tłumaczyła wówczas GDDKiA, „w ciągu 23 miesięcy trwania kontraktu wykonawca zrealizował zaledwie 49 proc. zakresu finansowego umowy, podczas gdy czas trwania kontraktu był pierwotnie określony na 18 miesięcy”.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (2)

  • księgowy, 2012-08-20 12:47:14

    nie martw się, wypłacą im z budżetu państwa a dopiero potem będą dochodzć roszczeń od inwestora, który już raz kasę dostał - skandal!
  • J23, 2012-08-17 16:24:11

    GDDKiA odzyskała kasę ale pracownicy nadal chodzą bez należnych pieniędzy za 3 m-ce pracy