PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 23 km kw. obszaru ograniczonego użytkowania dla Pyrzowic

  • PAP    26 sierpnia 2014 - 11:03
Ponad 23 km kw. obszaru ograniczonego użytkowania dla Pyrzowic

Ponad 23 km kw. obejmie obszar ograniczonego użytkowania, który powstanie wokół Międzynarodowego Portu Lotniczego "Katowice" w Pyrzowicach. Radni sejmiku województwa śląskiego podjęli w poniedziałek uchwałę w sprawie jego utworzenia.
Powstanie obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska, jak poinformował Urząd Marszałkowski w Katowicach, jest związane z rozbudową i modernizacją portu. "Ustanowienie obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska jest warunkiem niezbędnym do uzyskania pozwolenia na użytkowanie rozbudowywanej i modernizowanej części lotniskowej i portowej", "umożliwi to zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności lotniska w Pyrzowicach oraz województwa śląskiego" - poinformowano w uzasadnieniu do podjętej przez sejmik uchwały.

Dodano też, że zgodnie z przyjętą w lipcu ub. roku Strategią Rozwoju Województwa Śląskiego "Śląskie 2020+" rozwój infrastruktury lotniczej o znaczeniu międzynarodowym i regionalnym, w szczególności Międzynarodowego Portu Lotniczego "Katowice" w Pyrzowicach został uznany za jeden z "kierunków działań operacyjnych celów województwa".

Czytaj tez:  Będzie połączenie kolejowe z lotniskiem w Katowicach

Obecnie na terenie lotniska w Pyrzowicach prowadzonych jest szereg prac. Jak powiedział rzecznik Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Cezary Orzech, które zarządza katowickim lotniskiem w Pyrzowicach, do najważniejszych inwestycji należą m.in. budowa nowej drogi startowej o długości 3200 m (będzie dłuższa od obecnej o 400 m). Dotychczasowa zostanie zamieniona na drogę kołowania. Trwają również prace przy budowie stanowiska od odladzania samolotów oraz terminalu C (przylotowego). W najbliższym czasie rusza budowa bazy cargo.

Obszar ograniczonego użytkowania obejmie 23,39 km kw. Najwięcej objętych strefą domów będzie w Ożarowicach i w Mierzęcicach.

"Ustanowienie obszaru ograniczonego użytkowania jest warunkiem koniecznym w przypadku modernizacji, ale oznacza też, że trzeba będzie wypłacić rekompensaty. Będzie dwa lata na składanie wniosków. Szacuje się, że te odszkodowania mogą dotyczyć ponad 700 budynków, które zamieszkuje ok. 2800 osób. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie. Będzie specjalna strona internetowa z wzorem podania i mapą z działkami. Rekompensata będzie mogła dotyczyć na przykład wydatków na izolacje akustyczne (ściany, okna, drzwi). Być może również pojawi się rekompensata za obniżenie wartości rynkowej domu, czy działki" - powiedział Orzech.

Sprawa ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania wokół Pyrzowic była w regionie przedmiotem kilkuletniego sporu. W sierpniu 2008 r. sejmik woj. śląskiego ustanowił już strefę ochronną wokół lotniska. Sprawa ta nie dobiegła jednak końca, ponieważ w marcu 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił uchwałę sejmiku z powodów formalnych. Zaskarżyli ją mieszkańcy, których domy i działki znalazły się w strefie. W połowie 2010 r. procedura związana z ustanowieniem obszaru ruszyła od nowa, w związku z planowaną wówczas i już w części zrealizowaną rozbudową lotniska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.