PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 27 mln zł dla samorządów woj. śląskiego na usuwanie klęsk żywiołowych

  • PAP/MIW    16 kwietnia 2018 - 13:35
Ponad 27 mln zł dla samorządów woj. śląskiego na usuwanie klęsk żywiołowych
Promesy otrzymali samorządowcy z 16 gmin i 7 powiatów (fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL)

Promesy na łączną kwotę ponad 27 mln zł przekazał w poniedziałek (16.04) wojewoda śląski przedstawicielom kilkudziesięciu gmin i powiatów z regionu, które ucierpiały na skutek klęsk żywiołowych w ostatnich latach. Pieniądze pochodzą z MSWiA.
- Naszym obowiązkiem - MSWiA, jak również wojewody - jest zadbanie o to, aby usunąć wszelkie niedogodności po klęskach żywiołowych. Chcielibyśmy, żeby te pieniądze nie były wydawane w ogóle, żeby nie zdarzały się takie sytuacje, jak wichury, powodzie, gradobicia, które niszczą zdrowie, ale najczęściej majątek - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jak zaznaczył, pomagając jednostkom samorządu rząd przekazuje w formie promes dotacje w wysokości 80 proc. kosztów usuwania skutków klęsk, to jednak to na lokalnych władzach spoczywa konieczność wyłożenia pozostałych 20 proc. oraz odpowiedzialność za wykonanie prac. Apelował, by były one prowadzone jak najsprawniej.

- Dobra współpraca pomiędzy rządem a samorządem da gwarancję, że te zadanie zostaną zrealizowane, ale przede wszystkim ta infrastruktura szybko zostanie odtworzona, żeby mieszkańcy mogli cieszyć się dobrymi drogami, dobrą infrastrukturą - dodał Wieczorek.

Promesy na realizację w sumie 56 zadań otrzymali w poniedziałek samorządowcy z 16 gmin - m.in. Istebnej, Koziegłów, Milówki, Wisły - oraz siedmiu powiatów, m.in. bielskiego, kłobuckiego, pszczyńskiego i żywieckiego. Łączna kwota dofinansowania to 27,8 mln zł. Jak zaznaczył Wieczorek, przyznane w poniedziałek środki to pierwszy etap - jeszcze w tym roku powinny zostać kolejne pieniądze, na zaległe zadania z poprzednich lat.

- W tych promesach również zdarzały się wnioski nawet z 2012, 2013, 214 i 2015 r., natomiast lata 2016 i 2017 robimy na bieżąco. Chcielibyśmy, żeby te zaległości sprzed 2016 r. były sukcesywnie niwelowane - powiedział wojewoda. Decydująca w kolejności przyznania dotacji jest pilność danego zadania, np. środki na naprawę wyłączonej z użytkowania drogi lub kładki gminy otrzymują szybciej niż na usunięcie dziur w drodze.

W 2016 r. w woj. śląskim przekazano środki na 145 zadań, związanych z usuwaniem klęsk żywiołowych. Wysokość dofinansowania wyniosła ponad 47 mln. W 2017 r. było to prawie 50 mln zł, przekazanych na 97 zadań

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.