PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 3 mln na górskie szlaki turystyczne w Tatrach

  • PAP    26 maja 2012 - 09:03

Ponad trzy miliony złotych chce przeznaczyć w tym roku Tatrzański Park Narodowy (TPN) na remonty górskich szlaków turystycznych i przebudowę parkingu przy drodze do Morskiego Oka. Władze parku starają się o pozyskanie funduszy unijnych na ten cel.
"Złożyliśmy projekt do Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych w ramach funduszy unijnych na kompleksowy remont szlaków w masywie Czerwonych Wierchów - powiedział dyrektor TPN Paweł Skawiński.

Władze parku chcą w tym roku kontynuować również remonty szlaków, które na skutek ubiegłorocznego ataku zimy nie zostały dokończone. TPN planuje także dostosowanie do wymogów osób niepełnosprawnych szlaku biegnącego z Zakopanego koło tamy na potoku Bystra pod Nosalem i dalej do Kuźnic.

Wyremontowany ma być też szlak w Dolinie Jaworzynki, gdzie rozsypała się drewniana bariera, która miała chronić glebę przed erozją, a jednocześnie zabezpieczać przed zadeptywaniem i poszerzaniem wyznaczonego szlaku.

Skawiński zaznaczył, że przebudowy wymaga parking na Palenicy Białczańskiej, gdzie turyści idący do Morskiego Oka pozostawiają samochody. Ten szlak jest najliczniej odwiedzany przez turystów. Każdego roku do Morskiego Oka dochodzi około milion turystów - to jedna trzecia osób odwiedzających Tatry przez cały rok.

Remont parkingu na Palenicy Białczańskiej będzie polegał głównie na wymianie nawierzchni i montażu odwodnienia oraz separatorów do odprowadzania substancji ropopochodnych. Dodatkowo zmodernizowana zostanie infrastruktura turystyczna w tym miejscu; powstanie centrum obsługi ruchu turystycznego. Liczba miejsc parkingowych nie wzrośnie.

"W tej chwili parking jest prowizoryczny. Chcemy, aby wjazd był opatrzony szlabanami, aby pobór opłat był przejrzysty" - mówi Skawiński.

Renowacje górskich traktów są przeprowadzane przez TPN co roku w sezonie letnim i trwają do pierwszych opadów śniegu. Prace odbywają się bez większych ograniczeń w ruchu turystycznym, a wykonywane są ręcznie, bez użycia ciężkiego sprzętu.

Tatrzański Park Narodowy na remonty szlaków przeznacza pieniądze pochodzące z wpływów za bilety wstępu na teren Parku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.