PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 38 mln na nową placówkę kulturalną Wrocławia

  • PAP    23 maja 2014 - 17:35

Minister kultury Bogdan Zdrojewski przekazał w piątek wrocławskiemu Ossolineum umowę na dofinansowanie budowy Muzeum Pana Tadeusza. Wsparcie wyniesie 38,4 mln zł, a cała inwestycja ma kosztować 45 mln. Muzeum zostanie otwarte w kwietniu 2016 r.
Centralnym punktem ekspozycji będzie rękopis "Pana Tadeusza", który od 1999 r. znajduje się w zbiorach Ossolineum. Tekst mickiewiczowskiej epopei ma posłużyć organizatorom stałej ekspozycji jak punkt wyjścia do poruszania się po różnych tematach związanych z literaturą, historią i kulturą okresu romantyzmu.

Minister Zdrojewski podkreślił, że projekt Ossolineum był jednym z najlepszych i mieścił się w czołowej dziesiątce z ponad trzystu złożonych projektów.

"Przekazuję tę umowę w przekonaniu, że Wrocław zyskuje nową placówkę, która będzie w stu procentach świetnie wyposażona, świetnie zlokalizowana i wykonana według najnowocześniejszych standardów. Ta placówka będzie miała silne edukacyjne przesłanie, na którym mi bardzo zależy" - dodał Zdrojewski.

Dofinansowanie w kwocie 38,4 mln zł odbywa się w ramach funduszu norweskiego i funduszy EOG ma lata 2009-2014. Cała inwestycja ma kosztować 45 mln zł. Projekt przewiduje przebudowę zabytkowej kamienicy w Rynku oraz adaptację pomieszczeń na skarbiec muzealny.

Z pozyskanych pieniędzy zaplanowano też konserwację zbiorów m.in. szkatuły hebanowej na rękopis "Pana Tadeusza", sześciu olejnych obrazów oraz zabytków bibliotecznych - starych druków i czasopism. Wszystkie obiekty zostaną również zdigitalizowane - poinformował dyrektor Ossolineum Adolf Juzwenko.

Ekspozycja będzie miała charakter multimedialny i interaktywny. Znajdzie się tam też wiele propozycji dla dzieci.

Pomysł powołania Muzeum Pana Tadeusza narodził się w 2006 r. Pomysłodawcami powstania muzeum są miasto Wrocław oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Muzeum ma zostać otwarte w kwietniu 2016 r.

Dotychczas w Kamienicy pod Złotym Słońcem w Rynku były prezentowane wystawy czasowe. Znajdują się tam również gabinety poświęcone postaciom Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich. Projekt muzeum przewiduje, że nadal będą się tam również odbywać wystawy czasowe, imprezy muzyczne i teatralne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • glews, 2014-05-27 11:42:58

    Mam nadzieję, że kiedy wygra PiS, a wygra, to wszyscy ci złodzieje znajdą się na ławie oskarżonych i nawet Europarlament ich nie ochroni! Ja tego dopilnuję, Wrocławianin, świadek szastania publicznymi pieniędzmi przez Adolfa (czujecie to podobieństwo?) i ministra podobno kultury Bogdana Zdrojewskieg...o! Za 45 mln złotych można postawić duży nowoczesny budynek, a to wszystko poszło w remont starego, który wcale nie był tak zniszczony! To była rewitalizacja połączona z małą przebudową!!! Ludzie pomocy! Gdzie jest CBA i NIK???  rozwiń