PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 42 mln na krakowskie zabytki

  • PAP    15 marca 2012 - 13:41
Ponad 42 mln na krakowskie zabytki

Ponad 42 mln zł przekaże w tym roku na ratowanie krakowskich zabytków Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Prace konserwatorskie rozpoczną się m.in. w Kaplicy Potockich w Katedrze na Wawelu oraz na terenie byłego obozu Kraków - Płaszów.
SKOZK rozpatrywał 281 wniosków o dofinansowanie.

W tym roku wprowadzone zostały nowe zasady przyznawania pieniędzy. Po raz pierwszy ułożony został ranking obiektów. Zabytki podzielone zostały na cztery grupy: obiekty użyteczności publicznej, budynki sakralne, kamienice i cmentarze.

Czytaj też: Nowe zasady dotowania remontów zabytków

SKOZK wesprze realizację 143 zadań w ponad 100 obiektach.

Największe kwoty przeznaczone zostaną w tym roku na: kontynuację prac w Pałacu Krzysztofory (3 mln zł), konserwację wnętrza kaplicy Potockich oraz zakończenie remontu elewacji południowej Katedry na Wawelu (w sumie niemal 1,5 mln zł), remont placu przed kościołem oo. Dominikanów i renowację klasztornych krużganków (łącznie ok.1,5 mln zł) drugi etap rewaloryzacji ogrodów królewskich na Wawelu (1 mln 187 tys. zł) oraz na remont wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich (ok. 1,1 mln zł).

W kościele Bożego Ciała na Kazimierzu rozpocznie się konserwacja ołtarza głównego i zabezpieczenie warstw tynku za ołtarzem (2 mln zł). 1 mln 192 tys. zł SKOZK przekaże na zabezpieczenie konstrukcji jednego z najstarszych krakowskich kościołów - kościoła św. Mikołaja. W opactwie oo. Cystersów w Mogile ma ruszyć konserwacja prezbiterium kościoła z XVI- wiecznymi malowidłami Stanisława Samostrzelnika (600 tys. zł).

Nowe zadanie wspierane przez SKOZK to rozpoczęcie prac przy zagospodarowaniu terenu byłego obozu Kraków - Płaszów, który jak podkreślał wiceprzewodniczący SKOZK, jest obiektem o wielkiej wartości historycznej (425 tys. zł).

Według Bogusława Krasnowolskiego po wprowadzeniu nowych zasad przydzielania dotacji wzrosła liczba prywatnych kamienic i obiektów o funkcji mieszkalno- usługowej, które otrzymają wsparcie. "To ponad 13 proc. naszego budżetu" - mówił wiceprzewodniczący SKOZK Bogusław Krasnowolski. SKOZK przeznaczy pieniądze na sfinansowanie prac w ponad 30 takich obiektach.

Pieniądze, którymi w ramach Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dysponuje SKOZK, pochodzą z budżetu państwa i są przekazywane za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta.

W 2011 r. budżet SKOZK wynosił 42,7 mln zł. Pieniądze te zostały przeznaczone na 169 zadań remontowych i konserwatorskich w krakowskich zabytkach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.