PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 5 mln zł na modernizacje dróg

  • GK/powiat-piotrkowski.pl    6 lutego 2012 - 10:30
Ponad 5 mln zł na modernizacje dróg

Jeszcze w tym roku zmienią oblicze kolejne odcinki dróg powiatowych. Na ten cel powiat piotrkowski, we współpracy z gminami, zamierza wydać ponad 5 mln złotych.
Zarząd Dróg Powiatowych ogłosił już przetarg na rozbudowę drogi powiatowej Jeżów – Bilska Wola na odcinku ponad 3 km, który do tej pory był drogą gruntową. Po zakończeniu prac droga w całości będzie miała nawierzchnię bitumiczną. Inwestycja nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie samorządów gminnych Rozprzy i Sulejowa oraz dofinansowania jakie powiat otrzymał z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w wysokości 1 mln zł.

Całkowity koszt inwestycji to prawie 4 mln złotych. Na nowe chodniki i zjazdy mogą liczyć mieszkańcy ul. Proszeńskiej w Moszczenicy. Ulica znajduje się bowiem w ciągu drogi powiatowej i na to zadanie zarówno powiat jak i gmina Moszczenica zabezpieczyły w budżecie po 250 tysięcy złotych. Na przebudowę czeka jeszcze w tym roku most w miejscowości Zawodzie (gm. Czarnocin) na drodze powiatowej Biskupia Wola – Bukowiec.

Jego realizacja będzie zależeć od dofinansowania tego typu inwestycji przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Wartość zadania to 600 tysięcy złotych. Powiat może otrzymać 300 tysięcy z ministerstwa. Pozostałą kwotę po połowie wyłożą powiat i gmina Czarnocin.

Dzięki takim działaniom powiat piotrkowski w ciągu minionych 5 lat pozyskał 11,6 mln złotych z dotacji zewnętrznych i ponad 5,5 mln ze środków gmin: Sulejów, Czarnocin, Gorzkowice, Łęki Szlacheckie, Ręczno, Moszczenica, Wolbórz, Grabica, Rozprza i Wola Krzysztoporska. Środki te wystarczyły na modernizacje i przebudowę 42 km dróg powiatowych i mostu na łączną kwotę prawie 27 mln złotych.

Warto wspomnieć o trwającej już od kilku lat wzajemnej pomocy przy bieżącym utrzymaniu dróg. Gminy Aleksandrów, Gorzkowice, Rozprza i Moszczenica, z którymi powiat podpisał porozumienie, w zamian za zimowe odśnieżanie dróg powiatowych, będą miały uzupełniane ubytki w nawierzchniach dróg gminnych przez Zarząd Dróg Powiatowych. W tym celu ZDP dokonał zakupu specjalistycznego sprzętu drogowego – równiarki oraz remontera – za łączną kwotę 639 tysięcy złotych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.