PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 5 mln zł z UE na dokumentację budowy obwodnicy Chorzowa

  • AT    30 kwietnia 2013 - 15:14
Ponad 5 mln zł z UE na dokumentację budowy obwodnicy Chorzowa

Opracowanie projektu budowy obwodnicy Chorzowa zostało wpisane na listę projektów kluczowych i zostanie sfinansowane w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Unia Europejska przeznaczy na ten cel 5,3 mln złotych.
- To dla Chorzowa bardzo dobra wiadomość. Z tych pieniędzy będziemy mogli bowiem sfinansować koszty opracowania całej dokumentacji budowy. Przy tak dużej inwestycji drogowej sama dokumentacja to wydatek rzędu 10 mln złotych - przyznaje Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych.

Obwodnica to wspólna inwestycja Chorzowa, Katowic i Bytomia. Wniosek o dofinansowanie gminy składały wspólnie. Na opracowanie dokumentacji miasta wydały 900 tys. zł, 5,3 mln to unijna dotacja, pozostałe 4 mln to środki skarbu państwa.

- Tak duża dotacja na stworzenie dokumentacji tej inwestycji to kolejny sygnał, że Ministerstwa Transportu i Rozwoju Regionalnego dostrzegają wagę i potrzebę budowy obwodnicy Chorzowa - ocenia Michalik.

Kolejnym krokiem jest teraz ubieganie się o pieniądze na samą realizację inwestycji poprzez umieszczenie jej na liście projektów kluczowych w nowej perspektywie finansowej UE. Gdyby to się udało prace budowlane mogłyby rozpocząć się jeszcze w 2015. Jak wstępnie oszacowano przebudowa DK 79 i skierowanie ruchu samochodów poza centrum Chorzowa może kosztować nawet 1 mld złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: