PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 50 mld zł na inwestycje kolejowe

  • PAP    22 kwietnia 2015 - 14:26

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczą do 2023 r. ponad 50 mld zł na inwestycje kolejowe, jeszcze w br. PLK ogłosi przetargi o łącznej wartości 11 mld zł. - podała w środę (22 kwietnia) spółka.
"Dzięki unijnemu wsparciu z perspektywy finansowej UE na lata 2014 - 2023, podróż na kluczowych liniach kolejowych między kolejnymi największymi miastami w Polsce będzie coraz krótsza, usprawnione też zostaną połączenia aglomeracyjne, skróci się czas przewozu towarów" - czytamy w komunikacie PLK.

PLK podały, że zarządca sieci kolejowej konsekwentnie w ostatnich trzech latach modernizował ponad 1000 km torów rocznie. "Najlepszy był rok 2014 gdy PLK zmodernizowały 1300 km torów kolejowych wydając ponad 7 mld zł. Plan inwestycyjny na ten rok zakłada wydatki na poziomie 8,5 mld zł. Około 6 mld zł z tej kwoty pochodzić ma ze środków unijnych, z perspektywy finansowej 2007-13. Pozostałe 2 mld zł to środki krajowe" - zaznaczyła spółka.

Dodała, że w latach 2016 - 2023 na inwestycje w sieć kolejową przeznaczy ponad 50 mld zł. "Każdego roku, wykorzystując również środki UE, będziemy wydawali średnio około 8 mld złotych. Dzięki temu zyskamy spójną sieć kolejową, usprawnimy połączenia aglomeracyjne i stworzymy lepszą ofertę dla przewoźników towarowych" - powiedział cytowany w informacji PLK Marcin Mochocki, pełnomocnik zarządu - dyrektor ds. inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PLK rozpoczęły już wykorzystywanie funduszy UE z kolejnej perspektywy finansowej. "Do końca 2015 roku zarządca sieci kolejowej ogłosi projekty na łączna kwotę ok. 11 mld zł. Pierwsza umowa o wartości blisko 300 mln zł na modernizację systemu sterowania ruchem na ostatniej części magistrali Poznań - Wrocław została podpisana w kwietniu. Wśród kolejnych, warto wymienić przetargi na realizacje ostatniej części trasy Wrocław - Poznań o wartości 1,5 mld zł, Sochaczew - Swarzędz za 2 mld zł, projekty aglomeracyjne w Warszawie za 0,7 mld zł" - wymienia spółka.

Dodano, że kolejne przetargi obejmą kluczowe fragmenty tras: Warszawa - Radom za 1 mld zł, Kraków - Katowice za 2 mld zł, Warszawa - Białystok na 0,5 mld zł i trasę z Warszawy do Lublina za 3 mld zł. Modernizacja będzie oznaczała m.in. podwyższenie prędkości maksymalnej pociągów do 160 km/h i skrócenie czasu podróży - przekonują PLK.

Jak zapowiada spółka na przełomie 2015 i 2016 r. pasażerowie pojadą szybciej pociągiem na kolejnych trasach. "To efekt inwestycji, które PLK zakończyły lub zakończą w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Nawet o kilkadziesiąt minut skróci się czas przejazdu między większymi miastami w Polsce. Do dyspozycji przewoźników będą odnowione trasy między Poznaniem a Gdańskiem, z Poznania do Olsztyna i do Katowic, a także z Katowic do Warszawy przez Częstochowę i do Łodzi" - podsumowały PLK.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.