PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 64 mln zł potrzeba na dokończenie rewitalizacji Księżego Młyna

  • PAP    7 stycznia 2015 - 14:54
Ponad 64 mln zł potrzeba na dokończenie rewitalizacji Księżego Młyna
fot. facebook

5,5 mln zł kosztowała dotąd modernizacja Księżego Młyna - XIX-wiecznego przyfabrycznego osiedla w Łodzi. Dokończenie rewitalizacji tego zabytkowego kompleksu ma kosztować ponad 64 mln zł, z czego 40 mln zł pochodzić ma z UE.
Prace rewitalizacyjne zabytkowego osiedla ruszyły na przełomie lat 2013/14. Dotąd odnowiono dwa domy mieszkalne, trzeci ma zostać oddany do zasiedlenia pod koniec lutego. Wymieniono całą podziemną infrastrukturę - sieć wodociągową i cieplną, kanalizację deszczową i odwodnienie.

Zmodernizowano część przestrzeni publicznej osiedla. Gotowy jest już teren rekreacyjny z estradą, własnym zasilaniem i oświetleniem, nowy "Koci Szlak" i wszystkie zaplanowane ogrodzenia. Do końca stycznia mają pojawić się wszystkie z 27 stylizowanych na gazowe latarni, które oświetlą ulicę Księży Młyn i zakończone ma być odtwarzanie jej historycznej brukowanej nawierzchni. Po jej odtworzeniu zamontowana ma być m.in. brama wjazdowa od ul. Przędzalnianej. Odrestaurowano semafor i szlaban przy dawnych torach kolejowych, a także zamontowano tablicę z nazwą osiedla.

Nasadzono także niemal 4 tys. nowych roślin, w tym 118 drzew. Powstała ścieżka rowerowa i alejki o pow. 1,3 tys. m kw.; pojawiły się nowe ławki i stojaki na rowery. Wyremontowano też pięć pracowni dla twórców o łącznej pow. ponad 300 m kw. Wśród najemców lokali są m.in. projektanci, fotograficy, plastycy.

W ocenie prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, przestrzeń osiedla zdecydowanie zmieniła się na korzyść, a Księży Młyn staje się nie tylko miejscem, w którym coraz lepiej się mieszka, ale również przyciągającym łodzian i turystów.

W obecnie modernizowanym budynku ma powstać Dom Turysty. "Zależy nam na tym, żeby turyści mieli gdzie zostawić pieniądze. Ten obiekt będzie pełnił funkcję sklepu z pamiątkami i informacji turystycznej, ale nie tylko o osiedlu, ale o wszystkich atrakcjach tej części miasta" - powiedział PAP kierujący rewitalizacją Arkadiusz Bogusławski.

Dotąd prace pochłonęły ok. 5,5 mln zł. Rewitalizacja Księżego Młyna została zapisana w bazie projektów do zrealizowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego. Koszt dokończenia inwestycji został oszacowany na ponad 64 mln zł, a ok. 40 mln zł pochodzić ma ze środków unijnych w ramach projektu "Szlak architektury włókienniczej"łączącego rewitalizację Księżego Młyna, Miasta Tkaczy w Zgierzu i Centrum Ozorkowa.

"Tak szybko jak będzie podpisany RPO woj. łódzkiego, tak szybko będziemy mogli wystartować z kolejnymi etapami prac. Te pieniądze są już zabukowane" - powiedziała PAP Zdanowska.

Do czasu pozyskania pieniędzy unijnych miasto zamierza z własnych środków podłączyć do sieci cieplnej jeden z budynków, który jako pierwszy - kilkanaście lat temu - poddany został modernizacji. Powstaje także dokumentacja projektowa czterech kolejnych budynków - łącznie z dokumentacjami wspólnot mieszkaniowych pozwoli to na wykonanie prac w 16 z 25 budynków osiedla na Księżym Młynie.

Docelowo odnowione zostać mają wszystkie budynki, zarówno miejskie, jak i wspólnotowe oraz 25 komórek lokatorskich, z których cztery zmienią funkcje - w dwóch będą pracownie dla twórców, a w kolejnych - restauracja i Klub Księżego Młyna. Odnowiona zostanie też pozostała przestrzeń publiczna i podwórka domów o łącznej powierzchni 4 ha.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.