PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 9 mln zł dotacji na modernizację sieci ciepłowniczej Gdynia-Rumia

  • wnp.pl (ICH)    15 lutego 2018 - 13:17
Ponad 9 mln zł dotacji na modernizację sieci ciepłowniczej Gdynia-Rumia
Zasadniczym celem realizacji tej inwestycji jest poprawa efektywności energetycznej systemu obsługiwanego przez OPEC (fot. mat. pras.)

Przez 3,5 roku będzie trwała termomodernizacja wybranych odcinków sieci ciepłowniczej Gdynia-Rumia charakteryzujących się wysokimi stratami ciepła na przesyle. NFOŚiGW na ten projekt warty 18,4 mln zł przeznaczył 9,4 mln zł dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
W NFOŚiGW 15 lutego 2018 r. zawarto umowę w sprawie dofinansowania przedsięwzięcia, które będzie realizowane na terenie Gdyni (miasto na prawach powiatu) i Rumi (miasto w powiecie wejherowskim).

Czytaj także: B. Regulski, IGCP: następne lata będą czasem przebudowy ciepłownictwa

Beneficjentem unijnego działania 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu zostało Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (OPEC) z Gdyni. Umowę podpisali wiceprezes zarządu NFOŚiGW Artur Michalski i prezes zarządu OPEC Janusz Różalski.

Planowane prace obejmują: wymianę ciepłociągów wykonanych metodą tradycyjną na ciepłociągi wykonane w technologii rur preizolowanych na 15 odcinkach o łącznej długości około 7,2 km i wymianę izolacji na ciepłociągach napowietrznych na odcinku o długości około 0,68 km.

Czytaj również: PGE Energia Ciepła, OPEC i Kosakowo partnerami

Zasadniczym celem tej inwestycji jest poprawa efektywności energetycznej systemu obsługiwanego przez OPEC przez ograniczenie strat na dystrybucji ciepła na sieciach Gdynia-Rumia, za pośrednictwem których przysyła się około 88% ciepła dystrybuowanego do odbiorców tego przedsiębiorstwa.

Projekt przyczyni się do spadku emisji gazów cieplarnianych (1 568 tony równoważnika CO2/rok) oraz zmniejszenia zużycia energii pierwotnej (11 601 GJ/rok). Ponadto przewiduje się spadek emisji pyłów: 0,57 Mg/rok.

Termomodernizacja sieci ciepłowniczych na terenie Gdyni i Wejherowa została rozłożona na trzy i pół roku, od 1 czerwca 2017 r. do 31 grudnia 2020 r. Koszt całkowity projektu wynosi dokładnie 18 419 250 zł, przy czym wnioskowane dofinansowanie to 9 454 000 zł, a resztę środków spółka wygospodaruje jako wkład własny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.