PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 92 mln za przejścia w Medyce

  • PAP    7 października 2011 - 15:14
Ponad 92 mln za przejścia w Medyce

Ponad 92 mln zł kosztowała modernizacja przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce na Podkarpaciu. Powstały m.in. dodatkowe stanowiska odpraw - poinformowała rzeczniczka wojewody podkarpackiej Małgorzata Oczoś.
Modernizacja trwała od 2002 r.

- W tym czasie wybudowane zostały m.in. dodatkowe stanowiska odpraw samochodów osobowych, ciężarowych oraz autokarów. Kierowcy mają obecnie do dyspozycji 14 stanowisk na kierunku wjazdowym do Polski i 12 na wyjeździe z kraju. Przebudowane zostały budynki kontroli szczegółowej oraz wydzielono teren do odpraw tax free. Zmodernizowano część dróg i chodników i wybudowano parking - powiedziała Oczoś.

Wybudowano także budynek odpraw dla osób, które pieszo przekraczają granicę, z wydzieleniem części dla niepełnosprawnych. Zmodernizowano również istniejące budynki i pawilony odpraw, wyposażając je m.in. w nowoczesny system monitoringu.

Jak podkreśliła Oczoś, modernizacja wpłynęła na zwiększenie przepustowości przejścia granicznego, na którym obecnie średnio każdej doby odprawianych jest ok. 1500 samochodów osobowych, 300 ciężarowych oraz 100 autokarów.

Rozbudowa przejścia w Medyce kosztowała ponad 92 mln zł, w tym 53,5 mln zł pochodziło z budżetu państwa, a 38,6 mln zł ze środków Unii Europejskiej.

Oprócz przejścia w Medyce, zmodernizowane zostało również przejście graniczne w Krościenku. Poszerzono tam pasy odpraw dla obywateli UE na wjeździe i wyjeździe z kraju, wybudowano budynek odpraw autobusów oraz odpraw kolejowych wraz z potrzebną infrastrukturą, powstał także parking dla samochodów osobowych, a całe przejście przystosowano do wspólnych odpraw polsko-ukraińskich.

Koszt rozbudowy wyniósł w sumie 23,6 mln zł. Inwestycja była dofinansowana m.in. z Funduszu Schengen oraz Funduszu Granic Zewnętrznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.