Ponad pół miliarda na łódzkie drogi

Ponad 520 mln zł na infrastrukturę drogową chce przeznaczyć w przyszłorocznym budżecie miasta prezydent Łodzi. W styczniu 2012 r. ma ruszyć budowa Trasy Górna, która umożliwi połączenie Łodzi z A1. Dwuletnia inwestycja ma kosztować ponad 420 mln zł.
Ponad pół miliarda na łódzkie drogi
"W przyszłym roku czekają nas największe kwotowo inwestycje drogowe w historii Łodzi, warte przeszło 520 mln zł. Przed nami przede wszystkim olbrzymia inwestycja dotycząca Trasy Górna, która umożliwi nam połączenie z autostradą A1" - zapowiedziała w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (sprawdź jej notowania/zabierz głos).

Prace na Trasie Górna mają ruszyć w styczniu przyszłego roku. Inwestycja powinna zakończyć się późną jesienią 2013 r.

Trasa Górna ma biec od skrzyżowania u zbiegu Al. Jana Pawła II i ul. Pabianickiej do ul. Rzgowskiej. Inwestycja będzie prowadzona w dwóch etapach. Pierwszy obejmie dwukilometrowy odcinek od ul. Paradnej do ul. Rzgowskiej. Drugi (o długości 2,4 km) to część od ul. Pabianickiej do ul. Paradnej. W efekcie powstanie dwujezdniowa droga, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

W ramach inwestycji zaplanowano m.in. rozbiórkę budynków, budowę urządzeń odwadniających. Zbudowane zostaną także urządzenia bezpieczeństwa ruchu łącznie z oznakowaniem pionowym, poziomym oraz sygnalizacją świetlną.

Zaplanowano także regulację rzeki Olechówki oraz przebudowę torowisk, urządzeń kolejowych i energetycznych. Wybudowane zostaną również jedno- i wielopoziomowe skrzyżowania oraz tunele, np. skrzyżowanie Trasy Górna z ul. Rzgowską będzie trójpoziomowe.

Przetarg na realizację inwestycji wygrała firma Mosty Łódź. Koszt budowy ma wynieść 421 mln zł (bez wykupu gruntów). Połowa tej kwoty pochodzi z funduszy unijnych.

Jak poinformowała wicedyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi Joanna Wasilewska-Kłąb, w przyszłym roku zaplanowano także m.in. remont układu torowo-drogowego na ul. Przybyszewskiego i ul. Łagiewnickiej, rozpoczęcie prac w okolicach nowo budowanego dworca kolejowego, remont ulicy Niciarnianej od Al. Piłsudskiego na południe i przebudowę odcinka ul. Przędzalnianej.

W projekcie budżetu Łodzi na 2012 r. na infrastrukturę drogową zapisano ponad 520 mln zł, z czego na wydatki inwestycyjne ponad 442 mln zł. Radni mają głosować nad projektem przyszłorocznego budżetu miasta na sesji pod koniec grudnia.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Poczekamy na jakieś konkretne informacje kiedy budżet będzie podjęty, ale mieszkańcy na pewno będą oczekiwać na zrobienie tych dróg.

LALA, 2011-11-28 21:50:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE