PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponownie ruszy budowa Teatru Szekspirowskiego

  • AT    19 marca 2013 - 12:24
Ponownie ruszy budowa Teatru Szekspirowskiego

Gdański Teatr Szekspirowski ma nowego wykonawcę. Finansowana przez Ministerstwo Kultury budowa zostanie dokończona przez sopocką spółkę NDI.
Po tym, jak we wrześniu Gdański Teatr Szekspirowski wypowiedział umowę generalnemu wykonawcy obiektu - warszawskiej firmie Pol-Aqua - w październiku ogłoszono przetarg na nowego wykonawcę, który dokończy budowę. Spośród sześciu firm wybrano wartą 43 mln zł ofertę sopockiej spółki NDI SA, z którą we wtorek władze teatru podpisały umowę na budowę.

Czytaj też: Przerwano prace na budowie gdańskiego teatru

Prace zostaną zakończone w ciągu 11 miesięcy.

Budowa teatru rozpoczęła się w marcu 2011 roku. Poprzedni wykonawca, firma Pol-Aqua miała zakończyć roboty w listopadzie 2012 r. Jednak jak informowała Anna Szynkaruk z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (GTC) firma została zwolniona ze względu na zbyt wolne tempo prac.

Czytaj też: Wiadomo kto wybuduje Teatr Szekspirowski

Gdański Teatr Szekspirowski, to kontynuacja historycznych tradycji Szkoły Fechtunku, w której już w XVII wieku wystawiane były sztuki Szekspira.

Budynek teatru zaprojektowany został według koncepcji włoskiego architekta Renato Rizziego. Jego architektura nawiązuje do otaczającej go zabytkowej średniowieczno-renesansowej zabudowy. Otwierany dach pozwoli wystawiać, podobnie jak przed kilkoma wiekami, sztuki teatralne przy świetle dziennym.

Za realizację projektu odpowiedzialna jest instytucja kultury, powołana w lutym 2008 roku przez Fundację Theatrum Gedanense, marszałka województwa pomorskiego i prezydenta Gdańska - "Gdański Teatr Szekspirowski".

Budowa teatru rozpoczęła się w 2009 roku. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego połączona została z szekspirowskim widowiskiem plenerowym w reżyserii Andrzeja Wajdy, w którym udział wzięli polscy artyści i mieszkańcy Gdańska.

Zakończenie budowy teatru planuje się na koniec 2013 roku. Przewidywany termin rozpoczęcia działalności merytorycznej to druga połowa 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.