PARTNER PORTALU
  • BGK

Poobozowe budynki Auschwitz zostały zabezpieczone

  • PAP    7 listopada 2011 - 18:56
Poobozowe budynki Auschwitz zostały zabezpieczone

Dobiegły końca prace zabezpieczające i wzmacniające konstrukcję, głównie stropów na poddaszu, w budynku zwanym Lagerhaus, który stoi nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz I - poinformował oświęcimski magistrat, który kieruje pracami.
Rzecznik samorządu Oświęcimia (zabierz głos/ocen prezydenta) Katarzyna Kwiecień poinformowała, że na ten cel trafiło 328 tys. zł z III etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

Pierwsze prace renowacyjne przy Lagerhaus przeprowadzone zostały w ubiegłym roku. Wówczas wykonano m.in. izolację przeciwwilgociową fundamentów, a także nową konstrukcję dachu i poszycia dachowego. Na ten cel samorząd otrzymał ze Strategicznego Programu Rządowego 0,5 mln zł.

W budynku Lagerhaus po gruntownym remoncie miał powstać - przygotowywany przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich - Dom Pojednania ze stałą wystawą poświęconą pomocy, jakiej podczas okupacji niemieckiej udzielali więźniom Auschwitz okoliczni mieszkańcy, a także losom miasta w czasie II wojny światowej. Polacy z narażeniem życia dostarczali więźniom żywność, lekarstwa, odzież, pomagali uciekać, dawali schronienie.

Budynek niestety musi jednak poczekać na zasadniczą część remontu. Katarzyna Kwiecień powiedziała, że to zadanie nie zostało ujęte w IV etapie Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego, który ma obowiązywać w latach 2012-2015. Rząd przeznaczył na jego realizację blisko 34 miliony zł.

Budynek Lagerhaus został wzniesiony przed 1916 rokiem dla potrzeb piekarni. Od 1924 był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-1944, jako tak zwany Lagerhaus, służył jako magazyn kaszy, mąki i cukru dla obozowej załogi SS. Po wojnie należał do Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie. Przez wiele lat był opuszczony i popadał w ruinę. Obecnie należy do Skarbu Państwa.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 roku po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego KL Auschwitz, które budowała spółka Maja z Oświęcimia. Program zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie strefy ochronnej wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz modernizację układu komunikacyjnego w Oświęcimiu. Planowano też rewitalizację starówki oraz stworzenie ośrodka edukacyjnego.

Rada Ministrów przyjęła w 2002 roku drugą część dokumentu, na lata 2003-2006, a następnie trzecią na lata 2007-2011. W tym roku

Dotychczas dzięki finansowemu wsparciu Programu w Oświęcimiu powstała m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Pileckiego w zaadaptowanych w tym celu zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I i dobiega końca budowa nowego parkingu głównego przy byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, który pomieści blisko 150 samochodów i około 35 autokarów.

Zmodernizowano także wiele ulic zarówno w bezpośredniej bliskości muzeum, jak i miejsc, w których kumuluje się ruch turystyczny, jak okolice dworca PKP.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich skupia byłych więźniów, w tym wielu spośród deportowanych pierwszym transportem, rodziny więźniów Auschwitz oraz ludzi zainteresowanych problematyką obozu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.