PARTNER PORTALU
  • BGK

Poprzemysłowe tereny krakowskiej huty zostaną zrewitalizowane

  • PAP    10 czerwca 2015 - 16:44
Poprzemysłowe tereny krakowskiej huty zostaną zrewitalizowane

Projekt realizowany na b. terenach ArcelorMittal Poland będzie częścią większego przedsięwzięcia - "Kraków - Nowa Huta Przyszłości" (fot. facebook/Nowa Huta Przyszłości)

Podpisano porozumienie ws. rewitalizacji poprzemysłowych terenów krakowskiej huty. ArcelorMittal Poland przekaże na rzecz Skarbu Państwa zbędne tereny. W zamian spółka uzyska tytuły własności do terenów w użytkowaniu wieczystym.
W środę (10 czerwca) umowę określającą zasady współpracy w tej sprawie podpisali przedstawiciele zarządu ArcelorMittal Poland oraz wojewoda małopolski Jerzy Miller i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Porozumienie dotyczy ok. 300 hektarów terenów poprzemysłowych w Nowej Hucie, zbędnych do prowadzenia obecnej działalności przez ArcelorMittal Poland, takich jak m.in. obszary po stalowni martenowskiej czy walcowni zgniatacz. Spółka przekaże je na rzecz Skarbu Państwa w zamian za uzyskanie tytułu własności do około 490 ha terenów, które wykorzystuje w oparciu o użytkowanie wieczyste.

Nowy fragment miasta ma być wizytówką Krakowa

Wojewoda Miller podkreślił, że podpisana umowa niesie korzyści zarówno dla miasta, które poszerza się o kilkaset hektarów nowych terenów inwestycyjnych, jak i huty, która obniży koszty swego funkcjonowania i zyska stabilne otoczenie w postaci nowych przedsięwzięć biznesowych.

"Chcemy, aby to miejsce, które jest nie tylko miejscem pracy dla wielu osób, ale też kojarzy się ze zmianą ustroju, pozostało obszarem, w którym zmienia się nasza rzeczywistość" - zaznaczył wojewoda.

Czytaj też: Kraków: stare auta nie wyjadą na ulice

Według niego na pozyskanych terenach zamiast pozostałości po wyburzonych instalacjach hutniczych, powstanie nowy fragment miasta, którego wizytówką będą nowoczesne, innowacyjne technologie. Deklarację o współpracy przy przygotowaniu i realizacji projektu pod nazwą "KRK NH2" władze województwa podpisały już z krakowskimi uczelniami: Akademią Górniczo-Hutniczą, Akademią Muzyczną, Akademią Sztuk Pięknych, Akademią Wychowania Fizycznego, Politechniką Krakowska, Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Rolniczym.

ArcelorMittal Poland musi obniżyć koszty

Jak wyjaśnił prezes ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar, obecna skala działalności krakowskiej huty jest o wiele mniejsza niż w latach 70. ubiegłego wieku, na które przypadała największa produkcja w tym zakładzie. Według niego transakcja pozwoli na obniżenie kosztów działalności i przybliży spółkę do realizacji głównego celu, czyli zapewnienia długotrwałej konkurencyjności krakowskiego oddziału. Od tego inwestor uzależnia najważniejszą przyszłą inwestycję, czyli modernizację jedynego wielkiego pieca, którego cykl produkcyjny kończy się w przyszłym roku.

"Negocjacje w tej sprawie są zaawansowane - decyzja powinna zapaść najszybciej, jak to możliwe" - zadeklarował dziennikarzom Samaddar.

Majchrowski wskazał, że podpisana umowa jest pierwszym etapem służącym "przebudowie, a po części zbudowaniu na nowo tego fragmentu miasta". "To pierwszy krok, który dotyczy terenów za murem huty" - zaznaczył.

To dopiero początek wielkiego projektu rewitalizacyjnego

Według niego projekt realizowany na b. terenach ArcelorMittal Poland będzie częścią większego przedsięwzięcia - "Kraków - Nowa Huta Przyszłości". Projekt ten zakłada rewitalizację kilku tysięcy hektarów w Nowej Hucie. Według władz w perspektywie wielu lat na tym obszarze będzie szansa na stworzenie około 30 - 40 tys. miejsc pracy, nie tylko dla mieszkańców Krakowa, ale także gmin ościennych.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.