PARTNER PORTALU
  • BGK

Port Gdynia ma 90 lat

  • AT    23 września 2012 - 13:29
Port Gdynia ma 90 lat

Gdyński port świętuje w tym roku 90. urodziny. 23 września 1922 roku Sejm RP przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni i choć prace nad jego powstaniem rozpoczęły się wcześniej, to data ta uznawana jest za formalny początek portu.
W roku 1920 wiceadmirał Kazimierz Porębski, szef Departamentu Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, zlecił inż. Tadeuszowi Wendzie wybranie miejsca na budowę przyszłego portu oraz wykonanie projektu.

O swoim wyborze inż. Wenda pisał: „...najdogodniejszym miejscem do budowy portu wojennego (jak również w razie potrzeby handlowego) jest Gdynia, a właściwie nizina między Gdynią a Oksywą, położoną w odległości 16 km od Nowego Portu w Gdańsku".

Ówczesna Gdynia i sąsiednie osady - Obłuże, Oksywie, Oksywskie Piaski i Kolibki zamieszkiwało 135 rybaków, którzy dysponowali 6 kutrami motorowymi, 10 żaglowcami oraz 103 łodziami wiosłowymi. Gdynia liczyła 1,3 tys. mieszkańców i miała 132 domy.

W 1921 roku rozpoczęto budowę portu.

Dziś Port Gdynia jest trzecim co do wielkości w Polsce (po Gdańsku i Szczecinie). Całkowita powierzchnia wynosi 755,2 ha, w tym 508 ha powierzchni lądowej.

Znajdują się tu magazyny o łącznej powierzchni 239 tys. m², a powierzchnia placów obejmuje łączny obszar 686 tys. m².
Od wielu już lat w sezonie zawija do nas kilkadziesiąt pięknych wycieczkowców. Promy Stena Line i Finnlines przewożą pasażerów i towary do Szwecji, Niemiec, Finlandii. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.