PARTNER PORTALU
  • BGK

Port w Szczecinie zyska nowy dojazd

  • wnp.pl    2 lutego 2011 - 15:55
Port w Szczecinie zyska nowy dojazd

Rozpoczyna się jedna z największych i najważniejszych inwestycji drogowych w Szczecinie. W 2013 roku pojedziemy zmodernizowaną ulicą Struga. Koszt przebudowy: 104 mln. zł.
Dzięki temu znacznie poprawi się dostęp do szczecińskiego portu. Przebudowa kosztować będzie ponad 104 mln zł. Prace wykona polsko-czeskie konsorcjum firmy Eurovia. Umowę na wykonanie robót podpisali prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz dyrektor szczecińskiego oddziału firmy Eurovia Bogusław Gościniak i jego zastępca Paweł Knap.

Przebudowa ul. Struga możliwa jest dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Zadanie, które nosi nazwę "Modernizacja drogowego dostępu do Portu w Szczecinie" otrzymało wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kwota dofinansowania to 79 mln zł.

Wykonawca będzie miał 30 miesięcy na realizację zadania. W tym czasie gruntownie przebuduje ok. 2,5 km drogi będącej główną trasą wjazdową i wyjazdową z miasta.

- Przebudowa ul. Struga jest przez szczecinian oczekiwana od bardzo dawna. Jeden z głównych wjazdów do miasta jest w złym stanie i czas najwyższy, aby został zmodernizowany. Dzięki temu będzie łatwiejszy dojazd do portu, skorzystają też mieszkańcy prawobrzeża. Wierzę, że inwestycję zakończymy w 2013 roku, jeszcze przed finałem regat i goście, którzy odwiedzą Szczecin podczas tej imprezy, korzystać będą z nowoczesnej drogi - powiedział Piotr Krzystek.

Prace będą prowadzone na odcinku od ul. Jasnej do ul. Pomorskiej. Układ ulicy Struga zmieni się diametralnie. Stanie się ona nowoczesną i bezpieczną arterią pozbawioną skomplikowanych i zakorkowanych skrzyżowań. Odcinek od ul. Jasnej do ul. Botanicznej znajdzie się w głębokim wykopie. Pozwoli to na przerzucenie nad ul. Struga dwóch wiaduktów, które ułatwią wyjazd z ul. Jasnej (I obiekt) oraz Łubinowej i Wiosennej (II obiekt).

Dzięki temu mieszkańcy osiedli sąsiadujących z ul. Struga łatwiej włączą się do ruchu. Prostszy będzie również dojazd do licznych obiektów handlowych i usługowych znajdujących się w tej części miasta. W ramach inwestycji zmodernizowane zostanie także skrzyżowanie ul. Struga z ul. Pomorską. Będzie ono dwupoziomowe. Na niższym poziomie powstanie rondo. Będzie ono obsługiwało ruch lokalny: dojazd do ul. Pomorskiej czy ulic wspomagających. Droga na wyższy poziom wzniesiona będzie na estakadach i posłuży do obsługi ruchu tranzytowego.

W trakcie prac zmodernizowana zostanie też infrastruktura podziemna, powstaną ponadto nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

- Inwestycja jest poważna i skomplikowana. Zdajemy sobie sprawę, że spowoduje utrudnienia na ulicach. Zapewniam, że tak ją poprowadzimy, aby była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców. Jednak z góry przepraszamy za wszelkie kłopoty, jakie spowoduje przebudowa - powiedział Bogusław Gościniak.

Inwestycja będzie kontynuacją prac przeprowadzonych kilka lat temu. Wówczas przebudowano ulicę na odcinku od skrzyżowania z ul. Gryfińską do ul. Jasnej, a na wysokości zajezdni autobusowej powstał wiadukt.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Szczecinianin, 2011-02-02 20:57:35

    Wreszcie do naszego miasta będzie prowadził nowoczesny, reprezentacyjny wjazd. Najlepiej żeby skończyli przebudowę przed regatami i stał się wizytówką prężnego metropolitalnego Szczecina i całej Polsce zbielały oczy. Swingi zaczynamy już mieć, remont Struga - czekam tylko na Szczeciński Szybki T...ramwaj. Idzie ku lepszemu!  rozwiń