PARTNER PORTALU
  • BGK

Porty lotnicze się rozwijają

  • PAP    4 maja 2011 - 13:25
Porty lotnicze się rozwijają

O 27 proc. – w porównaniu z ub. rokiem – zwiększyła się liczba pasażerów obsłużonych w porcie lotniczym Kraków-Balice. Na lotnisku w Katowicach w Pyrzowicach pasażerów było więcej o 19 proc.
Jak tłumaczą przedstawiciele obu lotnisk, znaczący wzrost to efekt z jednej strony ubiegłorocznego paraliżu na europejskich lotniskach wywołanego pyłem wulkanicznym znad Islandii, z drugiej strony – nowymi połączeniami i lepszym wypełnieniem samolotów w tym roku.

W kwietniu obsłużono w Krakowie ponad 238 tys. pasażerów, a łącznie od początku tego roku – prawie 808 tys. Według przyjętych na ten rok założeń, krakowskie lotnisko ma przyjąć blisko 3 mln pasażerów.

„Początek roku jest bardzo dobry i mam nadzieję, że niedługo zaskoczymy naszych pasażerów kolejnymi interesującymi połączeniami” – podkreślił prezes krakowskiego lotniska Jan Pamuła.

W Pyrzowicach w kwietniu obsłużono ponad 168,2 tys. pasażerów (wzrost o 89 proc. w ruchu czarterowym i 11 proc. w regularnym), a łącznie od początku tego roku – 573,8 tys., o ok. 22 tys. więcej niż w tym czasie przed rokiem.

Według przyjętych na 2011 r. założeń, podkatowickie lotnisko ma przyjąć ponad 2,5 mln pasażerów. „W kwietniu zniwelowane zostały straty z pierwszego kwartału, który zakończył się jednoprocentowym spadkiem. Po czterech miesiącach jest o 4 proc. lepiej niż rok wcześniej. Wzrost ruchu pasażerskiego nastąpił zarówno w segmencie przewozów regularnych, jak i czarterowych. Te wyniki to dobry prognostyk przed tegorocznym szczytem sezonu czarterowego” – ocenił w środę rzecznik portu Cezary Orzech.

Obydwa lotniska informują o rozwoju siatki połączeń. Wiosną wystartowały nowe połączenia z Krakowa do Cagliari, Newcastle i Kijowa. Po przerwie zimowej wróciły też loty do: Helsinek, Stuttgartu, na Maltę, do Reykjaviku, Trapani, Malagi, Barcelony, Aten i Rzymu.

Pod koniec maja zapowiadana jest inauguracja połączeń interkontynentalnych do Chicago i Hamilton k. Toronto. Lotnisko w Pyrzowicach oferuje loty regularne w 30 kierunkach oraz czarterowe w 37 kierunkach.

W kwietniu w ofercie lotów czarterowych pojawiły się kolejne nowe kierunki, wśród nich tureckie (Antalya, Dalaman), greckie (Saloniki, Rodos, Kreta, Zakynthos), egipskie (Marsa El Alam), na Wyspy Kanaryjskie (Teneryfa) oraz nowe czarterowe połączenie do Dubaju. Nastąpiło także stopniowe zwiększenie liczby pasażerów na trasach do Egiptu i Tunezji, gdzie na początku roku nastąpiło załamanie lotów w związku z niepokojami w tych krajach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • TEODOR, 2011-05-04 15:29:43

    Jedni się rozwijają a inni zwijają!