PARTNER PORTALU
  • BGK

Porty nad Zalewem Wiślanym dofinansowane

  • PAP    11 października 2012 - 15:27
Porty nad Zalewem Wiślanym dofinansowane

Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego podpisał w czwartek umowy z samorządami Elbląga, Tolkmicka i Braniewa na budowę portów i przystani nad Zalewem Wiślanym. Projekt o nazwie ,,Pętla Żuław - rozwój turystyki wodnej" realizuje też woj. pomorskie.
W ramach projektu "Pętla Żuław" powstało już kilka portów, marin i przystani żeglarskich skupionych wokół Zalewu Wiślanego. Projekt o wartości 83,5 mln zł realizowany jest przez dwa regiony: pomorskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek samorząd regionu Warmii i Mazur podpisał z gminami swojego województwa umowy na dofinansowanie inwestycji.

Czytaj też:Otwarto nowoczesny port żeglarski w Elblągu

Najdroższą realizowaną w ramach tego projektu inwestycją była modernizacja portu żeglarskiego w Elblągu. Zbudowanie nowych miejsc postojowych dla łodzi i budynków stanowiących zaplecze sanitarne portu kosztowało 9,1 mln zł, z czego województwo dołożyło blisko 560 tys. zł.

Budowa przystani jachtowej w Nowej Pasłęce w gminie Braniewo kosztowała 5,4 mln zł, a w Tolkimicku - 3,6 mln zł.

"Jak na nasz samorząd to spora kwota, ale naprawdę dobrze wydana. Inwestycję zakończono przed tegorocznym sezonem i żeglarze, którzy nas odwiedzili, byli bardzo zadowoleni; mówili, że takiego czegoś brakowało i to bardzo" - powiedział burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz. Zwrócił uwagę, że oprócz portu powstały budynki, w których żeglarze mogą zrobić pranie, ugotować obiad, wykąpać się.

W ramach projektu powstały też broszury informacyjne o portach i strona internetowa. Wicemarszałek warmińsko-mazurskiego Witold Wróblewski zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej, że oba uczestniczące w projekcie samorządy wojewódzkie będą ubiegać się o unijne pieniądze z nowego budżetu na stworzenie elektronicznego systemu powiadamiania żeglarzy np. o zagrożeniach pogodowych.

"Region Żuław nie był dotychczas rozwinięty turystycznie, teraz się to zmienia" - zaznaczył Wróblewski.

Wartość inwestycji "Pętla Żuław" w obu regionach to 83,5 mln zł, z czego nieco ponad 49 mln zł stanowi dofinansowania z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.