PARTNER PORTALU
  • BGK

Porty w Szczecinie i Świnoujściu poprawiają konkurencyjność

  • aw/PAP    29 września 2015 - 16:28

Blisko 600 nowych miejsc postojowych w większości dla samochodów ciężarowych powstało w portach w Szczecinie i Świnoujściu. Inwestycja warta 49 mln zł ma zwiększyć bezpieczeństwo w porcie i usprawnić obsługę towarów.
W ramach inwestycji wybudowano i zmodernizowano w obu portach pięć placów postojowych. Powstało na nich 585 miejsc postojowych, w tym dla pojazdów osobowych - 183.

Nowe place dla ciężkich pojazdów powstały w rejonach przeładunków drobnicowych i masowych w Szczecinie, a także na terminalu promowym w Świnoujściu i na wjeździe do Portu Handlowego w Świnoujściu.

"Idea polega na tym, żeby samochody ciężarowe wjeżdżały na terminale przeładunkowe tylko w momencie załadunku bądź wyładunku" - powiedział wiceprezes ds. infrastruktury Zarządu Morskich Portów SzczecinŚwinoujście Krzysztof Sadowski.

"Przed wjazdem na teren portu samochody zostaną ustawione w kolejkę i będą przez system elektroniczny wywoływane tylko na tę operację. W ten sposób odciążymy ruch na terenie portu, który i tak jest duży, i poprawimy bezpieczeństwo pracy" - dodał Sadowski.

Zdaniem Sadowskiego, dzięki nowym miejscom postojowym poprawi się także konkurencyjność zespołu portów w Szczecinie i Świnoujściu.

Przy nowych miejscach postojowych powstało również zaplecze sanitarne dla kierowców. Nowy system monitoringu i kierowania ruchem pomaga zarządzać i monitorować ruch samochodowy przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na terenie portów, a także przez straż graniczną i służbę celną.

Całkowita wartość inwestycji to 49 mln zł, z czego prawie 39 mln to dofinansowanie unijne. Jak powiedział Sadowski, nowe parkingi w portach to konsekwencja wcześniej poprawionego kolejowego i drogowego dostępu do nich.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.