PARTNER PORTALU
  • BGK

Porty wydadzą miliardy na rozwój

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    25 marca 2010 - 07:59

Nakłady na rozwój portów w Trójmieście i w Szczecinie do 2015 r. sięgną 2,5 mld zł. Kryzys stosunkowo łagodnie obszedł się z nimi, a Gdańsk, jeden z nielicznych w Europie, zwiększył przeładunki.
Jak informuje „Rzeczpospolita” władze zespołu portów Szczecin i Świnoujście na zaplanowane w najbliższym czasie prace wyłożą 700 mln zł, Gdynia zainwestuje ok. 450 mln zł, a Gdańsk szacuje, że do końca tego roku wyda ok. 30 mln zł.

Porty zachodniego wybrzeża zwróciły się do banków komercyjnych z prośbą o kredyt. Pieniądze chcą przeznaczyć m.in. na przebudowę dróg i torów oraz na rozwój infrastruktury niezbędnej do transportu intermodalnego.

Gdańsk na inwestycje modernizacyjne wyda w tym roku 21,5 mln zł. Kolejne miliony pójdą na remonty torów i dróg wewnętrznych. Spółka zarządzająca portem oprócz pieniędzy na kontach ma do dyspozycji otwarte linie kredytowe.

Zdaniem ekspertów inwestycje realizowane przez porty są trafione i odpowiadają potrzebom rynku. Miniony rok był dla polskich portów morskich – na tle bałtyckiej konkurencji – wyjątkowo dobry. Przeładunki na Bałtyku spadły o ok. 20 – 25 proc., a w Polsce jedynie o 7,3 proc. – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.