PARTNER PORTALU
  • BGK

Posłowie i strażacy na PGE Arenie Gdańsk

  • PAP    8 lipca 2011 - 07:34
Posłowie i strażacy na PGE Arenie Gdańsk

GE Arenę Gdańsk odwiedzili posłowie z sejmowej podkomisji ds. Euro.
Szóstą kontrolę zaczęli też przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, której pozytywna opinia potrzebna jest do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

„To nasza przedostatnia wizyta w Gdańsku, dzięki której możemy ocenić jakość i stan zaawansowania robót na tym stadionie. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem i urokiem tego obiektu. Kiedy weszliśmy na PGE Arena Gdańsk, to, mówiąc kolokwialnie, szczęki nam opadły. Następnym razem chcemy się tu pojawić we wrześniu na meczu Polska – Niemcy” – powiedział przewodniczący podkomisji poseł Andrzej Biernat.

Posłowie uważają, że tej inwestycji niczego nie można zarzucić. „Wszystko zostało zrealizowane w terminie i zgodnie z odpowiednimi wytycznymi. Nie ma żadnych zagrożeń dla piłkarzy i kibiców. Oglądaliśmy stadion we Wrocławiu, który po początkowych problemach uczynił wielki skok inwestycyjny, niemniej pod względem jakości i stylu nie może się równać z PGE Areną Gdańsk. W Gdańsku powstał nowoczesny, wielofunkcyjny i piękny obiekt, jeden z trzech najpiękniejszych stadionów na świecie” – dodał Biernat.

Członkowie podkomisji ds. Euro podkreślają również znaczenie innych realizowanych w mieście inwestycji.

„Rozmach budowlany jest ogromny. Wartość różnych prowadzonych w Gdańsku prac drogowych wynosi 6 miliardów złotych. To, co teraz powstanie, będzie służyć mieszkańcom miasta i turystom nie tylko podczas przyszłorocznych piłkarskich mistrzostw Europy, ale również przez wiele kolejnych lat” – zauważył poseł Paweł Orłowski.

Entuzjazmu posłów nie podzielają jednak funkcjonariusze straży pożarnej. „Ten stadion jest z pewnością piękny, ale nie jest bezpieczny. Nie spełnia bowiem wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego” – powiedział Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, pełniący jednocześnie funkcję rzecznika prasowego, starszy kapitan Tomasz Czyż.

Generalny wykonawca PGE Areny Gdańsk, jakim jest konsorcjum Hydrobudowa – Alpine Bau w poniedziałek po raz szósty zgłosiło do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku gotowość obiektu do odbioru.

„Po raz pierwszy uczyniło to 16 maja, a po raz piąty 17 czerwca. Do 18 lipca mamy czas, aby przedstawić kolejny protokół z czynności kontrolno-rozpoznawczych. Do zakończenie kontroli nie będziemy jednak komentować jej przebiegu” – zapowiedział Czyż.

W poprzednim protokole strażacy wskazali ponad 80 uchybień dotyczących niezgodności niektórych wykonanych elementów na stadionie z projektem albo naruszenia przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

„W jeden dzień na pewno nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy wszystkie niedociągnięcia zostały usunięte. Musimy także przeprowadzić próbę nocną, podczas której sprawdzimy warunki ewakuacji. Zobaczymy jak działa oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne” – wyjaśnił Tomasz Czyż.

Gdańsk zobowiązał się wobec UEFA, że najpóźniej do 30 czerwca dysponować będzie gotowym stadionem na przyszłoroczne piłkarskie mistrzostwa Europy. Ten termin nie został zatem dotrzymany. Podobnie jak drugi, który zgodnie z umową z operatorem zakłada, że najpóźniej do 1 lipca 2011 roku obiekt miał być przekazany dzierżawcy, którym jest Lechia Operator S.A.

Tymczasem 29 lipca na PGE Arenie Gdańsk ma się odbyć inauguracyjne spotkanie ekstraklasy – Lechia zmierzy się w nim z Polonią Warszawa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.