PARTNER PORTALU
 • BGK

Poszukiwania zarządcy budowanej Hali Gliwice. Kolejne podejście

 • Katarzyna Klimek    7 czerwca 2016 - 11:25
Poszukiwania zarządcy budowanej Hali Gliwice. Kolejne podejście
(fot.MF/24gliwice.pl)

W najbliższym czasie ogłoszony ma zostać przetarg na wybór dzierżawcy obiektu. Dokumentacja jest już prawie w komplecie. Dlaczego jednak z kolejnym przetargiem zwlekano tak długo? Prawdopodobnie dlatego, by znów nie skończył się fiaskiem…
Budowana Hala Gliwice będzie według zapowiedzi jednym z najnowocześniejszych i największych obiektów w Polsce. Ma być gotowa jeszcze w tym roku, a pierwsze imprezy miałyby się odbyć w połowie 2017 roku (pierwotnie zakładano połowę 2015 roku). Obiekt będzie doskonale wyposażony i pomieści ponad 15000 widzów. Niewątpliwym atutem hali jest lokalizacja – w pobliżu przecięcia dwóch autostrad i Drogowej Trasy Średnicowej.

Czy to jednak wystarczy, by poważny dzierżawca „skusił się” na zarządzanie gliwickim obiektem? Poszukiwania rozpoczęto już dwa lata temu, wtedy jednak nikt nie zgłosił się do przetargu. Być może problem leżał w zbyt wygórowanych wymaganiach, jakie postawiło miasto.

Pierwsze podejście

Przypomnijmy, przetarg na dzierżawę obiektu ogłoszono w kwietniu 2014 roku. Umowa z nowym zarządcą hali miała zostać podpisana na okres dwudziestu lat. Miasto ustaliło minimalną stawkę czynszu dzierżawnego na poziomie 73 tys. zł netto, co dawało prawie 90 tys. zł brutto miesięcznie. Wśród dodatkowych warunków było m.in. co najmniej 3-letnie doświadczenie w kierowaniu co najmniej dwoma obiektami sportowymi.

– Mieliśmy sygnały od potencjalnych firm, ale ostatecznie nikt nie złożył oferty. Teraz szykujemy się do nowego przetargu, nie będziemy z tym długo czekać – informowała nas w 2014 roku Maja Lamorska-Gorgol z Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

– Mieliśmy sygnały od potencjalnych firm, ale ostatecznie nikt nie złożył oferty. Teraz szykujemy się do nowego przetargu, nie będziemy z tym długo czekać – informowała nas w 2014 roku Maja Lamorska-Gorgol z Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Potrzebne były konsultacje

Poczekać, zdecydowano się jednak aż 2 lata. Tym razem pracami nad przetargiem zajął się PWiK, a nie jak poprzednio magistrat. Jak tłumaczą urzędnicy, zwłoka podyktowana była m.in. tym, że chciano się lepiej przygotować do opracowania przetargu.

– To nie są żarty, to jest bardzo poważna sprawa. Konieczne było przeprowadzenie uzgodnień, konsultacji z tymi, którzy się na tym znają. Trzeba było się do tego dobrze przygotować – mówi Marek Jarzębowski, rzecznik Prezydenta Miasta.

Choć od czasu do czasu pojawiają się informacje o wydarzeniach, które miałyby się odbyć w nowej hali (w sieci spekulowano o Mistrzostwach Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn w 2023 roku czy Gali KSW na otwarcie obiektu) trudno cokolwiek planować bez odpowiedzialnego operatora, dlatego też miasto żadnej z tych informacji na razie nie potwierdza.

Nieoficjalnie mówiło się, że do szefowania Halą Gliwice przymierzany jest Marcin Herra – były szef Stadionu Narodowego w Warszawie. Gliwickie wodociągi konsultowały się w 2015 roku m.in. z Herrą w sprawie pewnych rozwiązań przy hali. Nie chciano jednak podawać szczegółów tej współpracy.

Ostani dzwonek

Do otwarcia Hali Gliwice pozostał rok (prace budowlane mają zakończyć się w grudniu 2016 roku, później przeprowadzone będą konieczne odbiory). Gdyby więc Hala Gliwice miała zostać otwarta „z wielką pompą”, to już ostatni dzwonek, by zaplanować np. koncert dużej gwiazdy. Wystarczy bowiem wejść na stronę internetową obiektu, by nie mieć złudzeń, że plany są ambitne:

– Koncerty, wielkie imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, targi, konferencje i ogromne emocje! To wszystko już wkrótce w Gliwicach – czytamy.

Obecnie funkcje nadzorcze nad realizacją inwestycji pełni Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, jako menadżer projektu. PWiK odpowiedzialny jest również za przygotowanie wspomnianego przetargu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.